Piktori Lekë Tasi, 94 vjeç: ‘Kam fatin të shoh zhvillimin potent të Shqipërisë!’.
Piktori dhe shkrimtari, Lekë Tasi ka ndarë detaje të hollësishme si nga jeta dhe karriera e tij shumëvjeçare. Ai ka zbuluar në emisionin “Pas Mesn...
Afërdita Onuzi nxjerr xhubletën nga varri
  Frrok Çupi Përmes shënimeve shumëvjeçare, po lëvizim sa në histori, në perceptime, me fotografi, me etnografë të mëdhenj, deri në ngjarje...
Oppenheim Architecture fiton konkursin për të restauruar Muzeun Besa në Tiranë.
Zyra me seli në Zvicër, Oppenheim Architecture, është shpallur fituese e një konkursi dyfazor për ridizajnimin dhe restaurimin e Muzeut Besa në Ti...
Ndërron jetë në moshën 88-vjeçare stilisti ikonik i modës Paco Rabanne
Dizajneri ikonik spanjoll i modës Paco Rabanne, emri i vërtetë Francisco Rabaneda Cuervo, ka vdekur në moshën 88-vjeçare. Lajmin e trishtë e ra...
Xhubleta shqiptare pasuri e gjithë njerëzimit! Eva Margariti: Krenari! Por kemi edhe dosje të tjera për në UNESCO.
‘Emocion dhe shumë krenari!’ Kështu e përshkroi ministrja e Kulturës Elva Margariti, faktin qe xhubleta u mor në mbrojtje nga UNESCO, tanimë si pj...
Për Fadil Krajën…, koha kur shqyheshin dyert e Teatrit ‘Migjeni’.
  Nga: Jetmir Shpuza/ Është e habitshme po ka ndodhur vërtet.  Sot, kur po bëhesha gati për të dalë, se si po mendoja për profesor Fadi...
Një stiliste shqiptare fiton çmimin e “Louis Vuitton”, Rama: ‘Çfarë talenti! Çfarë krenarie!’
Stilistja shqiptare, Nensi Dojaka ka fituar çmimin prestigjioz të Fondacionit “Louis Vuitton” për stilistët e rinj. Lajmin e  ka shpërndarë kry...
Pierre Cardin, dizajneri ikonik francez i modës, vdes në moshën 98 vjeç
  29 dhjetor (Breitbart) - Pierre Cardin, ikona globale e modës që zgjeroi perandorinë e tij përmes markës ndërkombëtare dhe tregtisë, ka ...
Java e modës së Nju Jorkut u ridimensionua në pesë ditë
  Nju Jork (AFP) - Java e modës së Nju Jorkut do të zgjasë jo më shumë se pesë ditë këtë vjeshtë, njoftoi të enjten Këshilli i Dizajnerve ...
Meghan Markle, nga grindjet- në ikjen e sekretares personale
-E vrazhdë, e thartë dhe despotike, Meghan Markle është një aktore në rolin e një dukeshe, ja të fundit mbi bashkëshorten e Princit Harry- Nga:...