Erdogan flet para 525 apartamenteve të ‘tërmetit’ dhe thotë se u qëndruam pranë si “vëllai pranë vëllait, kur ka nevojë!’.
Presidenti i Turqisë, Reccep Tayyip Erdogan, pas mbërritjes në Shqipëri, mëngjesin e 17 janarit, ka marrë pjesë në ceremoninë e shpërndarjes së çe...
BE në zi/ Shuhet David Sassoli, 65 vjeç, President i Parlamentit Evropian
Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli, në moshën 65-vjeçare, është ndarë nga jeta në orët e para të mëngjesit të 11 janar...
Integrimi në BE, Rama: Nëse Bullgaria do të vazhdojë të vërë veton, do të kërkojmë ndarjen nga Maqedonia e Veriut, do pyesim edhe qytetarët
Kryeministri Edi Rama tha gjatë një konference për shtyp se nëse Bullgaria do të vijojë që të vendosë veton kundrejt Maqedonisë së Veriut sa i për...
Austri, thirrje BE-së: Jepni sinjal të qartë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për integrimin
Ministrja e Austrisë për Evropën, Karoline Edtstadler i ka bërë apel Bashkimit Evropian dhe veçanërisht Francës, e cila merr presidencën e BE-së n...
BE mbështet nismën e Ballkanit të Hapur/ Komisioneri Varhelyi thirrje tre vendeve të tjera që t’i bashkohe.
“Bashkimi Europian mbështet pa kushte Ballkanin e Hapur”. Deklarata u bë nga Komisioneri i Zgjerimit Olivér Várhelyi gjatë takimit ndërmjet pres...
SHBA ripërsërit thirrjen: Të hapen negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut! Europa të aplikojë sanksione për ata që minojnë paqen në rajon
Hapja e negociatave të Bashkimit Europian me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është një objektiv shumë i rëndësishëm i politikës së jashtme edhe...
Bashkimi Evropian, reporteri i Shqipërisë në BE, Lega uron Bashën për ditëlindjen e PD
Eurodeputeti dhe reporteri i Shqipërisë në Bashkimin Evropian, David Lega ka uruar sot Lulzim Basha për 31-vjetorin e themelimit të PD. Me një pos...
Merr fund epoka e ‘gruas së hekurt’, Olaf Scholz zyrtarisht kancelar i Gjermanisë
(Kancelari gjerman Olaf Scholz gjatë prezantimit të koalicionit) GJERMANI- Angela Merkel pas 16 vitesh në detyrë do të zëvendësohet nga sociald...
Gjermania: “Koha të fillojmë bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë”
“Është koha që, më në fund, të fillojmë bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë”. Kështu është shprehur ministri gjerman...
Apeli i Kongresit Amerikan: Bullgaria të heqë brenda javësh veton ndaj Maqedonisë së Veriut
Bullgaria duhet të arrijë një “zgjidhje përfundimtare” të mosmarrëveshjes me Maqedoninë e Veriut, në mënyrë që ajo, së bashku me Shqipërinë, të fi...
Faqja 1 prej 10012345...102030...E fundit »