Maqedonia e Veriut do të kalojë për votim në seancë plenare propozimin francez!
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka vendosur që të kalojë propozimin francez për diskutim dhe votim në një seancë plenare....
Në 7 korrik takimi i 27 vendeve të BE, kjo është data kur Tirana dhe Shkupi presin ‘dritë jeshile’!
Të enjten,  7 korrik, ambasadorët e 27 vendeve anëtare të Bashkimit Europian do të mblidhen për të diskutuar lidhur me situatën në Ballkanin Perën...
Macron njofton se arrihet marrëveshja Sofje-Shkup, Tiranës dhe Shkupit i hapen dyert për negociatat me BE.
Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria arritën sot një marrëveshje për të zgjidhur ngërçin mes tyre, bazuar në një propozim të Francës. Marrëveshja i ha...
“Tym i bardhë” nga Brukseli, Von der Leyen: Gati të nisim negociatat me RMV dhe Shqipërinë
Komisioni Europian njofton se është gjithçka gati për nisjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Presidentja ...
Çekia merr presidencën e BE-së, Kovaçevski: Po shqyrtojmë propozimin francez!
 Republika e Çekisë merr sot presidencën e radhës së BE-së, dhe listën e prioriteteve të radhës së saj për të udhëhequr Këshillin e Ba...
SHBA nis trupat në Europë, Biden: ‘Këtu jemi ne!’
Shtetet e Bashkuara do të ndryshojnë strategjinë ushtarake në Europë, e pohuar kjo nga vetë presidenti Joe Biden në samitin e NATO-s në Madrid...
Shqipëria të ndahet nga Maqedonia e Veriut, nëse ka pengesa për Shkupin
 Kryeministri i Italisë, Mario Draghi, ka bërë thirrje duke shpalosur qëndrimin zyrtar të Italisë, për ndarjen e rrugëtimit të Shqipërisë ng...
Zef Mazi: Shqipëria nuk ka pse pret zgjidhjen e konfliktit Sofje-Shkup për të hyrë në Evropë/ Intervistë
Zoti Mazi, edhe një herë më tepër negociatat e Shqipërisë me Bashkimin Evropian u shtynë për Samitin e rradhës. Cilat janë konkluzionet që nxirrni...
Departamenti i Shtetit i bën thirrje BE-së: ‘Hapni bisedimet me Tiranën e Shkupin! Zgjerimi mbron stabilitetin e Ballkanit!’
Gjithçka është e paqartë se çfarë do të ndodhë me negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, teksa pse ka një amulli deklaratash, edhe pse...
Rama bisedë telefonike me liderin e opozitës bullgare: Unioni të veprojë shpejt!
  Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me vendimin e parlamentit bullgar, që i hapi rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut.  A...
Faqja 1 prej 10612345...102030...E fundit »