Zelensky vlerëson Ramën për drejtimin e Këshillit të Sigurimit: I treguat botës se si ta trajtojë Rusinë
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky e ka vlerësuar kryeministrin shqiptar Edi Rama, për drejtimin e mbledhjes së Këshillit të Sigurimit në O...
Rama i përgjigjet delegacionit rus: Nëse s’doni që Zelensky të flasë, ndaloni luftën
Kryeministri Edi Rama i ka kthyer përgjigje delegacionit rus në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit në OKB, që po zhvillohet në New York, mbledhje e cila kryesohet nga Shqipëria. Delegacioni rus pye...
Këshillin i Sigurimit/ Delegacioni rus-Ramës: Me ç’bazë i jepni fjalën para Zelenskyt?
Shqipëria po drejton mbledhjen e Këshillit të Sigurimit në OKB, që po zhvillohet në New York. Fjalën hapëse e mbajti kryeministri Edi Rama. Por...
Rama: Lufta e Ukrainës është e gjithkujt që aspiron një botë të lirë, sulmet ruse duhet t’i luftojmë të gjithë
Kryeministri Edi Rama, i cili po drejton mbledhjen e Këshillit të Sigurimit në OKB, theksoi se lufta që po zhvillohet në Ukrainë prek këdo që aspiron ...
Rama në OKB: Nuk e kemi menduar se një agresion si i Rusisë nuk do të dënohej nga të gjitha shtetet
Kryeministri Edi Rama mori fjalën në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit në OKB, në rolin e kreut të qeverisë shqiptare, teksa e ...
Përpjekje për ringjalljen e marrëveshjes së drithërave, Erdogan mbërrin në Rusi, do të takohet me Putin.
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka mbërritur në Soçi për bisedime me Vladimir Putin, raportojnë mediat shtetërore turke. Erdogan u shoq...
Rrëzohet në Hënë anija kozmike e Rusisë, Luna-25
Anija kozmike e Rusisë, Luna-25, është rrëzuar në sipërfaqen e Hënës më 20 gusht, pasi e kishte humbur kontrollin, tha Agjencia ruse e Hapësirës, ...
Parlamenti Europian kërkon arrestimin e Lukashenkos
Komiteti i Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian i ka kërkuar Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) të shqyrtojë një urdhër arresti për presiden...
SHBA: Ukraina së shpejti do të përdorë bombat thërrmuese
“Nëse ende nuk e ka bërë tashmë, Ukraina do të përdorë bomba thërrmuese në orët dhe ditët e ardhshme”. Kështu tha në një intervistë ...
Çfarë pritet të ndodhë sot në Samitin e NATO-s
Sot dhe nesër (11 dhe 12 korrik), udhëheqësit e shteteve anëtare të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO) do të takohen në Vilnius ...