E vërteta e Butrintit dhe arkeologjia e të pavërtetave
Butrinti, si fenomen e jo si qëmtim i një qyteti antik, u rikthye ditët e fundit në kryefjalën e një vrulli opinionesh të pafaktuara...
4 mijë pikturata e zbuluara/ Reagon Ministria e Kulturës: ‘Do t’i verifikojmë, nuk dihet nëse janë të vjedhura apo të humbura!’
Ministria e Kulturës ka reaguar pas zbulimit të 4 mijë objekteve të trashëgimisë kulturore në një banesë në Tiranë, teksa u arrestua edhe pronari ...
Zbulohen 4000 vepra arti në një banesë në Tiranë me vlerë 8 mln euro! Veprat u vodhën në kishat në Shqipëri, Greqi e Maqedoni
4000 vepra arti të vjedhura janë zbuluar në një banesë në Tiranë në rrugën 'Shyqyri Brari', ndërsa në pranga përfundoi Artan Koçiu, i arrestuar ed...
Më 5 korrik busti i Skënderbeut në parkun qendror të Budapestit, Rama: Vend shumë i mirë, mund të bëhet një ‘tapet’ kuqezi…
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka shkuar në parkun qëndror të Budapestit ku pas pak javësh vendoset busti i Gjergj Kastriot Skënderbeut. ...
Ndërron jetë Besim Zekthi, mjeshtri i madh i shqiponjës së skenës sonë kombëtare
Ka ndërruar sot jetë në moshën 84-vjeçare kërcimtari dhe mjeshtri i valles popullore shqiptare Besim Zekthi. Lajmi i hidhur është bërë me dije ...
Foto-video/ Garderoba e Teatrit të shembur, veshjet e aktorëve…, të gjitha janë ruajtur.
Ndërtesa e Tetrit Kombëtar tashmë është shembur, por një pasuri e tërë ka mbetur pas. Pasqyra, qilima, maska, kitara, tavolina, filxhanë, kar...
SHBA dhe Irani duhet të mbrojnë vendet kulturore, thotë UNESCO pas kërcënimit të Trump
AFP 6 Janar 2020 Paris (AFP) - Të dy Irani dhe Shtetet e Bashkuara duhet të respektojnë një konventë që detyron shtetet të ruajnë vendet kultur...
Ndahet nga jeta edhe një aktore e shquar e plejadës shek. 20-21, Marika Kallamata
Është ndarë nga jeta në moshën 89 vjeçare Marika Kallamata, aktorja shqiptare që ka realizuar dhjetëra role në teatër e në kinema. E mbetur në ...
Egjipti zbulon varrin 4,400-vjeçar të një prifti të lartë të lashtë
(Foto nga KHALED DESOUKI/AFP/Getty)   (AFP) Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar varrin e një prifti që daton më shumë se 4,400 vjet në k...
Babai i Anton Çetës është dekoruar dy herë nga Franca
Lazër Çeta (babai i prof. Anton Çeta), i dekoruar nga presidenti francez me medaljen “Officier d’Académie” e akorduar në vitin 1928. Po ashtu n...
Faqja 1 prej 3123