Shqipëria rënditet mes 10 destinacioneve me plazhet më piktoreske: “The Travel”
Peizazhet dhe bukuritë e vendit tonë kanë tërhequr edhe njëherë interesin e revistave më të njohura. “The Travel” e ka renditur Shqipërinë ne mesi...
Tërmeti në Marok dhe historia e mësueses që humbi 32 nxënësit e saj
Kur tërmeti i fuqishëm goditi Marokun, një mësuese mendoi menjëherë për nxënësit e saj dhe për mirëqenien e tyre. Nesreen Abu ElFadel ndodhej në Marrakesh, por Adaseel, fshati malor që ishte sh...
Prej 10 në reanimacion, gjendja shëndetësore e Fatos Nanos paraqitet e stabilizuar
TIRANË- Pas ndërhyrjes kirurgjikale për t’i lehtësuar frymëmarrjen, gjendja shëndetësore e ish-kryeministrit, Fatos Nanos paraqitet e qëndrueshme....
“Maldivet e Evropës/ Ksamili, një nga pikat turistike më të bukura në Mesdhe: The Travel of Path
Evropa mesdhetare është destinacioni i preferuar për miliona amerikanë. I famshëm për ujërat e tij kristal të pastër, fshatrat piktoreske bregdetare dhe vendet tepër të lashta, rajon...
20 vite në burgim, nëna lirohet pas provave të reja shkencore; ajo nuk i kishte vrarë 4 fëmijët e saj
Një grua australiane që kaloi dy dekada në burg pasi u dënua për vrasjen e katër fëmijëve të saj u fal dhe u lirua nga burgu të hënën, pasi një he...
Policia zbardh vrasjen e Nikulajt në Lezhë, Rrumbullaku: Vrasësi shtetas portugez, shpallen në kërkim ndërkombëtar 6 persona
Policia e Shtetit ka dalë në një konferencë për shtyp në lidhje me ngjarjen kriminale të ndodhur pak ditë më parë në Lezhë,  ku u vra Ardian Nikul...
Konflikti në Sudan, paqja në afat të shkurtër nuk ka gjasa
James Copnall/ Analist i BBC-së në Sudan Mendimi im është se një zgjidhje e negociuar për këtë konflikt nuk ka gjasa të ndodhë, në një afat të ...
Le Monde: Në pak vite Shqipëria zëvendëson Kroacinë
Një parajsë e vogël e gjelbër për alpinistët që kërkojnë shtigje, që nuk janë aq të njohura dhe as të shtrenjta. Pamja është një ...
Komisioni i PE miraton liberalizimin e vizave për Kosovën
Nga: Radio Europa e Lirë Komisioni për Liritë qytetare, Drejtësi dhe Çështje të brendshme (LIBE) i Parlamentit Evropian, më 12 janar miratoi ma...
Hidra: Ishulli grek që ndaloi rrotat
By Len Williams, 9 Januar 2023 Një numër në rritje vendesh në mbarë botën po kërkojnë të reduktojnë varësinë nga makinat. Çfarë mësimesh mund t...