“Le Figaro”: Shqipëria me plazhet më të bukura të verës
Me 300 ditët e saj me diell në vit, ujërat bruz të detit Jon dhe ishujt e saj shkëmborë, Riviera Shqiptare është shtëpia e disa prej plazheve më t...
Media amerikane: Vizitoni Sarandën, perlën e fshehur të Shqipërisë
Saranda, një qytet bregdetar në Shqipëri do të bëhet një nga pikat më të nxehta turistike të Evropës këtë verë, shkruan Megi Canco në revistën ame...
Kate Middleton në luftë me kancerin/ Flet fotografi mbretëror: E mbajti sekret për hir të fëmijëve të saj
Fotografi mbretëror i The Sun, Arthur Edwards, ka deklaruar se sa shumë guxim i është dashur Kate Middleton për të zbuluar publikisht se është dia...
“The Coolist”: Shqipëria ndër 10 vendet më të mira për të udhëtuar në 2024
Vendet më të mira për të udhëtuar në 2024 përfshijnë vendndodhje më pak të njohura, mrekulli natyrore dhe qytete të gjalla, shkruan Maria Mikkelse...
”Financial Times”: Udhëtim nëpër Shqipërinë antike!
Në bregun e liqenit të Ohrit, në manastirin e lashtë të Shën Naumit, gjeta një mik të ri për të pirë, murgun Dongo, shkruan Stanley Stewart për ”F...
Pse dhëndri i Trump, Jared Kushner po ndërton resorte dhe hotele luksoze në Shqipëri dhe Serbi
Nga Mary K. Jacob, New York Post Jared Kushner, dhëndri i ish-Presidentit Donald Trump dhe një figurë e shquar në politikën amerikane, i ka vënë syrin Ballkanit me planet e tij për ndërtimin e ...
Bukuritë e Shqipërisë “joshin” norvegjezët: Destinacioni i ri i pushimeve verore 2024
Tradicionalisht, një numër jashtëzakonisht i madh i rezervimeve verore vijnë gjatë Krishtlindjeve dhe javëve të para pas Vitit të Ri, shkruan në n...
Shtegtimi i bagëtive, tradita e lashtë që praktikohet edhe nga shqiptarët, bëhet pjesë e UNESCO-s
Komiteti Ndërqeveritar i Mbrojtjes së Trashëgimisë Kulturore Jomateriale i mbledhur në Botsvana në Konferencën XVIII, votoi përfshirjen e Transuma...
“Dita e alfabetit, të jetë festë kombëtare në Shqipëri”, Rama: Shpresoj që edhe Osmani t’ia sugjerojë Kurtit, unë e dëgjoj presidentin për veten time
Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në Samitin e Diasporës, u shpreh se 22 Nëntori, që njihet edhe si dita e alfabetit të gjuhës shqipe, të...
Zbulimi i rrallë arkeologjik në Tepelenë, vendbanimi mund të jetë më i madhi në Ballkan
Në emisionin “ABC e Mëngjesit,  arkeologu Eduard Shehi foli për zbulimin e rrallë arkeologjik në Tepelenë. Ai tregoi se janë kontrolluar rreth 70 ...