Rusia merr presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në mes të zemërimit të Ukrainës.
Nga George Wright/ BBC Secili nga 15 anëtarët e Këshillit merr presidencën për një muaj, sipas një modeli të radhës. Herën e fundit që Rusia...
Ron DeSantis thotë se do të refuzojë çdo kërkesë ekstradimi pas akuzës së Trump.
Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis tha se shteti i tij "nuk do të ndihmojë" në asnjë kërkesë ekstradimi nga Prokurori i Qarkut të Manhatanit, Al...
Trump paditet pas hetimit të Manhattan DA për pagesa të fshehta
Ish-presidenti Donald Trump është paditur si pjesë e hetimit shumëvjeçar të Zyrës së Prokurorit të Qarkut të Manhatanit, ndoshta për pagesa të par...
Ndahet nga jeta në moshën 84-vjeçare Gianni Mina, ikonë e gazetarisë italiane
Është shuar në moshën 84-vjeçare gazetari dhe prezantuesi i njohur italian  Gianni Mina. Ai vdiq të hënën në Romë pas një sëmundjeje të zemrës, si...
Disa çështje janë ende të pazgjidhura, por kemi një marrëdhënie fantastike me Greqinë: Edi Rama në intervistë për gazetën ‘Kathemirini’
“Kur na ndodh një tragjedi, kuptojmë se sa të ngjashëm dhe sa të pambrojtur jemi ndaj natyrës, jemi fëmijë të të njëjtit Zot”. Kështu ka deklaruar...
Më në fund, Gjermania i dorëzon Ukrainës 18 tanke Leopard 2
Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë 18 tanke moderne luftarake Leopard 2A6 nga Gjermania, konfirmoi të hënën kancelari Olaf Scholz gjatë nj...
Vidhen të dhënat e tetë milionë patentave dhe pasaportave në Australi dhe Zelandën e Re.
Pothuajse tetë milionë numra të patentave dhe mbi 50 000 numra të pasaportave australiane dhe të Zelandës së Re u vodhën më 16 mars nga kompania e...
Armë bërthamore në Bjellorusi: Kina i del kundër Moskës mike.
Kina është shprehur kundër vendosjes së armëve bërthamore taktike në Minsk. Zëdhënësja e ministrisë së Jashtme, Mao Ning, bëri thirrje që të g...
Rama pret Kurtin në Tiranë: ‘Të hedhë hapat për Asociacionin dhe Kishën Serbe, e mbështes!’
Pas negociatave me Serbinë në Ohër, kryeministri Albin Kurti zhvilloi një vizitë në Tiranë, ku takoi krerët më të rëndësishëm të shtetit shqiptar ...
Xi erdhi, pa… dhe e la Putinin prapë në rrethim.
Frrok Çupi Presidenti i Kinës, Xi Jinping, sapo është ndarë nga Putini në Kremlin dhe ka mbërritur në Pekin. Nuk duket se Xi e paskësh menduar ...