Ndahet nga jeta aktori i humorit nga Saranda, Haki Spaho pësoi ishemi cerebrale
Është ndarë sot nga jeta në moshën 70-vjeçare humoristi nga Saranda, Haki Spaho.  Aktori i humorit ka humbur jetën si pasojë e ishemisë cerebrale....
Humbëm Vera Isakun, pioniere e fjalës së lirë, gazetare dhe shkrimtare e dashur.
Sot në mbremje na gjëmoi një lajm i rëndë: Vera Isaku u nda nga jeta Vera shkoi  pas një sëmundje një vit e gjysmë të gjate dhe të pashërueshme...
Rrënjët e thella të revolucionit konservativ të Trump
Luca Gallesi Në panoramën e gjerë të serive televizive të ofruara nga një mori platformash streaming, të disponueshme për një audiencë gjithnjë...
Papa Françesku ‘kurrë nuk do të jetë si tani’ pas operacionit të zorrës së trashë
THOMAS D. WILLIAMS, PH.D. ROME - Luis Badilla, redaktor i grumbulluesit gjysmë zyrtar të lajmeve në Vatikan, Il Sismografo, tha të mërkurën se ...
Vdes në moshën 67-vjeçare poeti dhe kineasti Petrit Ruka. Rama: ‘Petrit Ruka nuk është i famshëm, por nuk gjendet në pazar!’
Ndahet nga jeta në moshën 67 vjeçare poeti dhe kineasti i shquar Petrit Ruka. Prej një viti Ruka vuante nga një sëmundje në zemër, betejë të cilën...
Ikona Carra, që sot, nuk është më mes nesh; Raffaela ndahet nga jeta në moshën 78 vjeçare
    Ikona e ekranit italian Raffaella Carra ka nddërruar jetë në moshën 78-vjeçare  ditën e sotme.  “Raffaella na la. Iku në një botë ...
Rexhep Qosja, Rilindasi i kohëve moderne/ Në 85 vjetorin e lindjes
E veçanta e prof. Rexhep Qoses është në vetë vokacionin e tij. Ai as njëherë nuk e ka braktisur shqiptarinë për të hedhur ide dhe teza për ngritje...
Një refugjate e thjeshtë shqiptare kthehet te bashkë- patriotët si pilote e forcave ajrore amerikane.
Ambasada e SHBA në Shqipëri ka publikuar një shkrim që tregon historinë e pilotes shqiptare Valdeta Mehanja, e cila për herë të parë vizitoi Shqip...
Pirro Mani është teatri dhe teatri është Pirro Mani
Nga: Josif Papagjoni  Shpesh ky mendim absolut ka rrahur mendjes sime, dhe sakaq e kam ditur se ai ishte nje nga gladiatoret dhe kapitenet e fa...
Lamtumirë Pier Paolo Ambrosi, misionari shumëdimensional. Faleminderit për 30 vitet që i dhe Shqipërisë!
Tridhjetë vjet jetë, është një kohë shumë e gjatë. Për një 30-vjeçar, është vetë jeta. Por edhe për një njeri që i ka kaluar të shtatëtëdhjetat, ë...
Faqja 1 prej 6212345...102030...E fundit »