Korriku, muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë. Toka po kalon një ndryshim të pakthyeshëm: OKB
Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) e SHBA  ka bërë të ditur se korriku i vitit 2021 ishte muaji më i ngrohtë i regjistruar ndo...
I nxehti afrikan, ditë ‘ferri’ deri të premten. Termometri do shënojë deri në 43 gradë!
Duke filluar nga dita e sotme e deri të premten, duket se na presin ditë 'ferri', sa i takon temperaturave të larta. Meteorologia Lajda Porja, në ...
Rikthehet i nxehti afrikan, të mërkurën temperaturat arrijnë mbi 40 gradë!
Fundjava sjell temperatura perfekte për pushuesit, ndërsa të mërkurën rikthehet i nxehti afrikan ku priten temperatura mbi 40 gradë celcius. Meteo...
Mbi 3 mijë flamingo ‘pushtojnë’ bregdetin e Pishporos në Fier
Prej tre vitesh flamingot dhurojnë spektakël për vizitorët që zgjedhin bregdetin e Pishporos. Bregdeti në derdhje të Vjosës është  tashmë vendi i ...
Nëse nuk zbulohet origjina e COVID-19, paralajmërohet ardhja e COVID-32/ Eksperti amerikan.
Një hetim i plotë mbi origjinën e COVID-19 në Kinë është kritik për të parandaluar pandemitë në të ardhmen dhe për të shmangur “COVID-32”, paral...
Krishtlindja është shkatërruar: Moti 15 gradë më ulët. Ku dhe kur?
Një valë e të ftohtit polar po vjen me reshje dëbore edhe në zonat bregdetare dhe një rënie të temperaturave deri në 10-15 gradë më pak. Një valë ...
SHKENCËTARI QË ISHTE DUKE PUNUAR NË VAKSINËN COVID GJENDET I VDEKUR
Një shkencëtar i cili ishte ‘duke punuar në një vaksinë Covid-19’ është gjetur i vdekur në rrethana të dyshimta. Biologu Alexander ‘Sasha’ Kaga...
Reaksione në 50% të të vaksinuarve: kjo është ajo që ndodh pas injeksionit.
Disa ditë pas fillimit të fushatës së vaksinimit me doza Pfizer-BioNtech, mbërrin lajmi i parë i reaksioneve të forta alergjike dhe pothuaj 50% e ...
Irani konfirmon vrasjen e shkencëtarit të lartë, ‘babait të bombës iraniane’ në Teheran
  Media shtetërore iraniane njoftoi të Premten në mëngjes se shkencëtari i lartë bërthamor Mohsen Fakhrizadeh u vra afër kryeqytetit të Te...
A ka jetë gjallesash që notojnë në retë e Venusit? Kjo është edhe e mundur.
(Planeti Venus: Fosfina është zbuluar në nes të gjërësisë gjeografike). Nga Jonathan Amos/ Korrespondent i Shkencës së BBC   Është n...
Faqja 1 prej 2912345...1020...E fundit »