Krishtlindja është shkatërruar: Moti 15 gradë më ulët. Ku dhe kur?
Një valë e të ftohtit polar po vjen me reshje dëbore edhe në zonat bregdetare dhe një rënie të temperaturave deri në 10-15 gradë më pak. Një valë ...
SHKENCËTARI QË ISHTE DUKE PUNUAR NË VAKSINËN COVID GJENDET I VDEKUR
Një shkencëtar i cili ishte ‘duke punuar në një vaksinë Covid-19’ është gjetur i vdekur në rrethana të dyshimta. Biologu Alexander ‘Sasha’ Kaga...
Reaksione në 50% të të vaksinuarve: kjo është ajo që ndodh pas injeksionit.
Disa ditë pas fillimit të fushatës së vaksinimit me doza Pfizer-BioNtech, mbërrin lajmi i parë i reaksioneve të forta alergjike dhe pothuaj 50% e ...
Irani konfirmon vrasjen e shkencëtarit të lartë, ‘babait të bombës iraniane’ në Teheran
  Media shtetërore iraniane njoftoi të Premten në mëngjes se shkencëtari i lartë bërthamor Mohsen Fakhrizadeh u vra afër kryeqytetit të Te...
A ka jetë gjallesash që notojnë në retë e Venusit? Kjo është edhe e mundur.
(Planeti Venus: Fosfina është zbuluar në nes të gjërësisë gjeografike). Nga Jonathan Amos/ Korrespondent i Shkencës së BBC   Është n...
Aleks Buda, një ‘Budë’ i filozofisë së mësimit dhe historisë sonë/ Rama homazh për ditëlindjen.
Aleks Buda (7 shtator 1911 - 7 korrik 1993) ishte një historian shqiptar dhe kryetar i Akademisë së Shkencave. Në moshën e tij të re Buda studi...
Evropa po shënon temperaturat më të larta të vitit.
Evropa do të regjistrojë disa nga temperaturat më të larta të vitit deri më tani, në një javë përvëluese që e pret dhe që sipas parashikuesve ...
Mbërrijnë stuhitë: Anticikloni afrikan edhe në Shqipëri.
Anticikloni afrikan nuk do të jetë aq i fortë sa të parandalojë një fazë të motit të keq në Veri dhe Qendër midis të enjtes dhe të premten me stuh...
Misioni SpaceX Nasa: Astronautët hyjnë në stacionin hapësinor ndërkombëtar.
(FOTO: Behnken dhe Hurley, i bashkohen ekuipazhit ekzistues). Astronautët amerikanë Doug Hurley dhe Bob Behnken janë ankoruar dhe kanë hyrë në ...
SpaceX, NASA, astronautët po bëjnë përgatitjet përfundimtare
SpaceX, NASA, astronautët po bëjnë përgatitjet përfundimtare: 'Ne jemi duke shkuar drejt lëshimit' SpaceX është duke bërë përgatitjet përfundimta...
Faqja 1 prej 2812345...1020...E fundit »