Putin njofton rifillimin e prodhimit të raketave bërthamore. “Pakti nuklear i Gorbaçov dhe Regan ka vdekur”.
Presidenti rus, Vladimir Putin, bëri thirrje për rifillimin e prodhimit të raketave me rreze të mesme veprimi, i ndaluar me traktatin e nënshkruar...
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
Rusia nuk heq dorë nga provokimet ndaj shteteve evropiane, këtë herë duke tentuar të ndryshojë në mënyrë të njëanshme kufirin me Estoninë. Vetë...
Ish-kancelari gjerman ofrohet si ndërmjetës për t’i dhënë fund luftës Ukrainë-Rusi
Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroeder është ofruar si ndërmjetës për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë. Duke theksuar miqësinë e tij me presidentin rus, Vladimir Putin, ish-kancelari tha se kj...
Rusia dështon në OKB kundër Kosovës, por lëshon akuzën se “luftëtarët e UÇK-së janë banda kriminale!’
Shtetet perëndimore nuk i lejuan diskutimet për fushatën bombarduese të NATO-s kundër Serbisë, në seancën e së hënës së këshillit të sigurisë. Rus...
Basha paraqet në OKB rezolutën për Ukrainën: Rusia të mbajë përgjegjësi financiare për dëmet e shkaktuara
Kreu i PD, Lulzim Basha, ka prezantuar në OKB rezolutën për konfiskimin e aseteve ruse dhe vendosjen e tyre në funksion të rindërtimit të Ukrainës...
Ambasada e SHBA-së paralajmëron për një sulm terrorist në Moskë.
Ambasada amerikane në Rusi ka paralajmëruar qytetarët amerikanë që të shmangin tubimet e mëdha në Moskë, për shkak se ekstremistët kanë plane  për...
Rusia kërcënon: “Armët drejtuar nga nga Londra, Berlini dhe Uashingtoni!’
Armët bërthamore të Rusisë janë drejtuar nga Londra, Berlini dhe Uashingtoni. Me këtë fjali, zëvendës presidenti i këshillit të sigurisë së Rusisë...
Kamala Harris reagon për vdekjen e Navalny: ‘Çfarëdo historie të tregojnë Rusia është përgjegjëse!’
Zëvendëspresidentja Kamala Harris e cilësoi vdekjen e raportuar të liderit të opozitës ruse Alexei Navalny në burg një shenjë të brutalitetit të presidentit rus Vladimir Putin në një fjalim në një...
SHBA po armatos Europën, shitje rekord të armatimeve mes frikës për sulme nga Rusia
Nga Rosalba Bejdo/A2CNN Europa po armatoset deri në dhëmbë me municionet amerikane. Shitja e armatimeve të Shteteve të Bashkuara përtej detit, ...
Rrezik lufte në Ballkanin Perëndimor/ Raketat ‘Javelin’ në Kosovë, Rusia kritikon SHBA.
Rusia ka reaguar me kritika ndaj Shteteve të Bashkuara për armatosjen e Kosovës, pavarësisht se vetë është furnizuesi më i madh me armë i Serbisë....