Vizita e Ramës në Paris/ Mazniku: Ka rëndësi strategjike për qasjen drej BE. Franca, aktor i domosdoshëm në rrugën evropiane
Ministri për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku e cilësoi pritjen e kryeministrit Edi Rama në Paris si të jashtëzakonshme që “flet” për një nivel të...
Yanis Varoufakis, ish ministër grek, ndalohet të hyjë në Gjermani, shkak fjalimi për Gazën
Autoritetet gjermane kanë ndaluar ish ministrin grek të Financave në qeverinë Tsipras në vitin 2015, Yanis Varoufakis, të hyjë në Gjermani, për sh...
Arrihet marrëveshja për planin 6 miliardësh për rritjen ekonomike në Ballkan
Parlamenti Evropian (PE) dhe Këshilli i Bashkimit Evropian, të cilat përfaqësojnë 27 vendet anëtare të bllokut, kanë arritur marrëveshje të enjten...
Kërcënimi rus përshpejton integrimin, “La Repubblica”: Shqipëria përfiton nga marrëdhënia Rama-Meloni
Kërcënimi rus për Bashkimin Europian ka shtyrë këtë të fundit drejt një përshpejtimi të procesit të integrimit të vendeve kandidate. Itaiania “La ...
Lufta e Ukrainës po vret një tjetër vend.
Nga Paul Hockenos, Foreign Policy Në labirintin e mbushur me njerëz të tregut në qendër të Chisinau-t, kryeqyteti i Moldavisë, një mix gjuhësh ...
Bie veto e Greqisë ndaj Shqipërisë? KE miraton planin e reformave para zgjerimit të Unionit
Komisioni Europian ka miratuar planin e reformave të zgjerimit të BE-së. Në plan propozohet që në procesin e miratimit të vendimeve nga Këshilli E...
“Europa duhet të përgatitet për luftë”, Ursula von der Leyen: Putin nuk do të ndalet në Ukrainë
“Europa duhet të përgatitet për luftë”. Konkluzioni dramatik pritet të bëhet publik gjatë takimit të Samitit të Këshillit Europian të BE-së i cili...
“Zgjedhjet në Rusi nuk ishin të lira”, Borrell: Nuk do të njohim rezultatet e paligjshme në rajonet e aneksuara të Ukrainës
"Zgjedhjet në Rusi nuk ishin të lira dhe të ndershme dhe u bazuan në shtypje dhe frikë". Kështu deklaroi shefi i politikës së jashtme të BE-së, Jo...
Vladimir Putin pas rizgjedhjes: Përplasja Rusi-NATO, vetëm një hap larg Luftës së Tretë Botërore
Presidenti rus Putin paralajmëroi Perëndimin të hënën se një përplasje e drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe aleancës ushtarake të NATO-s të udhëhequr...
Britania e Madhe dhe Gjermania dënojnë “zgjedhjet” në Rusi
Ministrja e Jashtme britanike ka thënë se duke organizuar zgjedhje të paligjshme në territorin ukrainas, Rusia nuk është e interesuar të gjejë rru...