“Dua të ndaj një sekret…”, Varhelyi: Rajoni mund të bëhet gati më shpejt për të qenë pjesë e BE-së
Në konferencën e përbashkët për mediat me kryeministrin Edi Rama, komisioneri Oliver Varhelyi tha se rajoni mund të bëhet gati më shpejt për t’u b...
Anëtarësimi në BE, Rama me Varhelyin: Edhe pse Greqia na bllokoi, ne nuk humbëm kohë
Edi Rama: Dua të shtoj diçka asaj që tha komisioneri që ka të bëjë me thelbin, jo me procedurat. Ne vazhdojmë të punojmë çdo ditë me komisionin, si të...
“Rajoni, larg duarve të Rusisë”, Rama: Armë për Ukrainën? Të gjithë i thanë ‘Po’ propozimit të Zelenesky
Rama: Dje patën një samit shumë të mirë, por edhe zhvilluam diskutime të mira. Ai samit tregoi dicka që është e rëndësishme që të gjithë ishin kët...
Shqipëria është gati për të hapur negociatat me BE”, Varhelyi: Greqia nuk duhet të bllokojë procesin
“Pra, ju dëshironi që unë të flasë për Shqipërinë në mënyrë negative? Nuk do ta bëj këtë, puna e Shqipërisë është pozitive. Hapat tuaj e kanë treg...
Samitin BE-Ballkani Perëndimor/ Rama për Planin e Rritjes: Ambicia jonë të aplikojmë në qershor në zonën euro!
Në samitin e Ballkanit Perëndimor me BE-në për Planin e ri të Rrijtes, që po zhvillohet sot në Tiranë, kryeministri Edi Rama shpalosi ambicien e S...
“Tirana është tashmë pikë takimi për gjithë rajonin”, Várhelyi: Plani ynë i rritjes ekonomike është ambicioz
Komisioneri për Zgjerimin e Fqinjësinë, Oliver Varhelyi ka deklaruar gjatë fjalës në Samitin e Liderëve Perëndimor se Tirana është tashmë pikë tak...
Samiti BE-Ballkani Perëndimor/ Rama: Kurti mungon për arsye objektive
Këtë të enjte, në Tiranë po zhvillohet Samiti BE-Ballkani Perëndimor për Planin e Ri të Rritjes. Nga Kosova, nuk merr pjesë kryeministri Albin ...
“Të lëmë politikën ballkanike jashtë”, Rama në Samitin BE-Ballkani Perëndimor: Shqipëria gati për këtë ushtrim sfidues
Edhe pse Shqipëria ka bërë përparime  shumë mbetet për t’u bërë për të arritur standardet e një shteti të BE. Gjysma e tyre lidhe me shtetin e së ...
“Lufta mund të ndodhë, nuk duhet të luajmë me zjarrin”, Rama: Ka një rrezik të qartë dhe real për Ballkanin Perëndimor
Kryeministri Edi Rama tha se në Ballkanin Perëndimor ka një rrezik real nga agresioni rus. Kreu i qeverisë nënvizoi në një konferencë të përbas...
“Duam integrimin në BE, por dhe paqen në Ballkan”, Rama: Mbështetja e Ukrainës është në interesin tonë
Kryeministri Edi Rama ka deklaruar gjatë konferencës me presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky se Shqipëria po kërkon të jetë pjesë e Bashkimit E...