Etiketa: be

Serbët e Kosovës të votojnë në referendumin e Serbisë në 16 janar/ Kërkon BE
Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, bëri thirrje të enjten që qytetarëve serbë të Kosovës t’u mundësohet pjesëmarrja në referendumin e 16 janarit për ndryshimet ...
Lufta’ në PD, reagon Bashkimi Europian: Jo dhunë në politikë!
Delegacioni i Bashkimit Evropian dënon aktet e dhunës që kanë ndodhur sot dhe u bën thirrje të gjithë aktorëve të përfshirë të ushtrojnë qetësi dhe përmbajtje. "Nuk duhet të ketë vend për dhunë...
Bullgaria kërkon shpërblim nga SHBA: I heqim veton Maqedonisë së Veriut nëse na hiqni vizat dhe bëhemi pjesë e Shengen!
Po shndërrohet në një 'telenovelë' historia e vetos bullgare për Maqedoninë e Veriut për të mos hapur negociatat, veto që ka mbajtur peng edhe Shqipërinë. Së fundmi një nga liderët e koalicioni...
Integrimi në BE, Rama: Nëse Bullgaria do të vazhdojë të vërë veton, do të kërkojmë ndarjen nga Maqedonia e Veriut, do pyesim edhe qytetarët
Kryeministri Edi Rama tha gjatë një konference për shtyp se nëse Bullgaria do të vijojë që të vendosë veton kundrejt Maqedonisë së Veriut sa i përket integrimit, qeveria shqiptare do të kërkojë nd...
Austri, thirrje BE-së: Jepni sinjal të qartë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për integrimin
Ministrja e Austrisë për Evropën, Karoline Edtstadler i ka bërë apel Bashkimit Evropian dhe veçanërisht Francës, e cila merr presidencën e BE-së në 1 janar, që të kthejë sytë nga Ballkani Perëndim...
BE mbështet nismën e Ballkanit të Hapur/ Komisioneri Varhelyi thirrje tre vendeve të tjera që t’i bashkohe.
“Bashkimi Europian mbështet pa kushte Ballkanin e Hapur”. Deklarata u bë nga Komisioneri i Zgjerimit Olivér Várhelyi gjatë takimit ndërmjet presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç, kryeministrit...
Brukseli mbi Samitin/ Varhelyi: Mbështesim ‘Ballkanin e Hapur’, të bashkohen sa më parë edhe 3 vendet e tjera
Ky ishte Samiti i pari i parë i 'Ballkanit të Hapur' i shoqëruar me protesta kundër, në asnjë prej kryeqyteteve të tre vendeve iniciuese, Shqipëri, Maqedoni e Veriut dhe Serbi. Pasditen e djeshme ...
Soreca: SPAK po godet lart, nuk kanë më frikë prokurorët, ata lart nuk mbrohen dot
Ambasadaori i BE, Luigi Soreca i ka konsideruar këto dy vite të SPAK shumë të rëndësishme për Shqipërinë. Soreca u shpreh se në fillim kur u krijua SPAK frika ishte tek gjykatësit dhe prokurorë...
Berisha tentoi të marrë dje PD-në: Yuri Kim, Soreca dhe ambasadorët e tjerë mbërrijnë në selinë blu, takim me Bashën
Pas tentativës së djeshme të Sali Berishës për të marrë selinë blu, ambasadorët kanë takuar kryedemokratit Lulzim Bashës. Grupi i ambasadorëve është kryesuar nga ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim, a...
Bashkimi Evropian, reporteri i Shqipërisë në BE, Lega uron Bashën për ditëlindjen e PD
Eurodeputeti dhe reporteri i Shqipërisë në Bashkimin Evropian, David Lega ka uruar sot Lulzim Basha për 31-vjetorin e themelimit të PD. Me një postim në T witter, Lega shkruan se PD ka luajtur një...
Faqja 1 prej 6212345...102030...E fundit »