Etiketa: be

Presidenti i ri i KE në Tiranë: ‘Ballkani Perëndimor e ka fatin në Bashkimin Evropian’.
Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, në një konferencë me kryeministrin Edi Rama tha se Evropa do vazhdojë punën konkrete për të ndihmuar Shqipërinë, qoftë për situatën pas tërmetit si...
Komisioneri i Zgjerimit Varhelyi: Negociatat me BE; ne vazhdojmë ta konsiderojmë Shqipërinë si vend që është gati….
Komisioneri i ri për zgjerimin, në një konferencë të përbashkët për mediat, me kryeministrin Rama ka thënë se shpreson shumë që negociatat të nisin përpara samitit të Zagrebit. “Ne vijojmë ta k...
BE i quan sulmet me raketa të Iranit “përshkallëzim”
AFP, 8 Janar 2020/ Bruksel (AFP) - Shefi diplomatik i BE të mërkurën dënoi sulmet me raketa të Iranit në bazat irakiane që strehojnë trupat amerikane, duke kërkuar një fund të "spirales së dhun...
Diplomati më i lartë i BE-së ‘shpreh keqardhje’ për vendimin e Iranit mbi marrëveshjen nukleare
  Bruksel (AFP) - Shefi diplomatik i BE Josep Borrell të hënën shprehu keqardhje për vendimin e fundit të Teheranit për të reduktuar angazhimet e tij ndaj marrëveshjes bërthamore të Iranit...
Kryesimi i dy kolonave të Evropës vendoset sot në Ballkan: Shqipëri e Kroaci
Kroacia është konsideruar për shekuj pjesë e Ballkanit, tani është anëtare e BE. Shqipëria, pjesë e Ballkanit Perëndimor, sot ka marrë kryesimin e OSBE Shqipëria mori drejtimin e karriges së Or...
Një ‘letër dashurie’ në BE/ Timmermans i shkruan UK: ‘Të presim kurdo që të kthehesh’.
Një nga zyrtarët e udhëheqjes së BE i ka shkruar një letër dashurie Britanisë, dujke shprehur ‘dhimbjen e thellë’ mbi Brexit-in dhe duke përfunduar se: ‘Ju gjithmonë do të jeni të mirëpritur kurdo...
Parlamenti britanik mbështet Boris Johnson për marrëveshjen e tërheqjes nga BE.
BREITBART LONDON/20 Dhjetor 2019 LONDONR (AP) - Britania ndërmori një hap të madh drejt derës së daljes së Bashkimit Evropian të Premten kur ligjvënësit i dhanë miratimin paraprak Kryeministrit...
SHBA dhe BE përshëndesin ngritjen e Strukturës Speciale kundër krimit: ‘Fund i pandëshkueshmërisë!’.
Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian përshëndetën dhe përgëzuan prokurorët, të cilët mëngjesin e kësaj të enjteje u betuan në Presidencë si anëtarë të SPAK, Struktura e Posaçme Ku...
BE DO TË THËRRASË KONFERENCË DONATORËSH PËR SHQIPËRINË, JANAR 2020
Bashkimi Europian do të organizojë një konferencë donatorësh për të mbledhur fonde për Shqipërinë në përballimin e dëmeve që shkaktoi tërmeti i 26 Nëntorit. Në mbledhjen e së enjtes, Këshilli i...
Ministrat e Jashtëm në Bruksel, Komisioneri për Zgjerimin: ‘Çelja e negociatave- në pranverë!’
Ministrat e Jashtëm të BE takohen sot në Bruksel, ku diskutohet edhe për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në takim është i pranishëm dhe zëvendësministri i jashtëm Sh...
Faqja 1 prej 4412345...102030...E fundit »