Etiketa: bruksel

TCH: Çelja e negociatave, tym i bardhë në Bruksel për Shqipërinë/Dokumenti
Pas kundërshtive të forta të Francës dhe Holandës vitin e shkuar, vjen “tym i bardhë” nga Brukseli për çeljen e negociatave mes BE-s, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Të premten e shkuar ...
Rama: ‘Meta shpërthen në çdo moment, edhe kur Brukseli na jep mbështetje të jashtëzakonshme’/
Kryeministi Edi Rama ka reaguar për herë për manifestimin e Presidentit Ilir Meta ku tha se ai ka çelur një fushatë brenda opozitës dhe mund t’i shpallë luftë dhe Amerikës por një President s’mund...
Brukseli rikonfirmon: Po hapjes së bisedimeve me Shqipërinë
Komisioni europian ka rikonfirmuar sot rekomandimin e tij pozitiv për hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë. Komisioni ka hartuar një raport të ndërmjetëm i cili pritet t’u shërbejë si ...
100 shtete në Konferencën e Donatorëve. Rama: ‘Do doja flamurin shqiptar në vendin bosh të flamurit britanik’.
Në fjalën e tij në konferencën e donatorëve për Shqipërinë, kryeministri Edi Rama zgjodhi ta nisë më një fjalë, ‘Faleminderit’, thënë në gjuhë të ndryshme, si mirënjohje për vendet që iu përgjigjë...
Konferenca e Donatorëve për Shqipërinë/ Gjermania në krye.
Në këto momente po mbahet konferenca e donatorëve në Bruksel. Gjermani deri më tani është shteti që ka dhënë më shumë donacion, dhe shifra është 11 milion euro. Ministri i Jashtëm Federal He...
Konferenca e donatorëve në Bruksel/ Suedia dhe Britania bëjnë publike shifrat.
Në këto momente po mbahet konferenca e donatorëve në Bruksel, për dëmet e tërmetit që shkaktoi në Shqipëri më 26 nëntor, 2019. Britani dhe Suedia kanë bërë publike deri më tani shifrat e donaci...
Në Bruksel po mbahet Konferenca e Donatorëve për Shqipërinë, marrin pjesë mbi 400 persona nga vendet anëtare të BE
Në Bruksel po mbahet Konferenca e Donatorëve ku vendet e BE por jo vetëm do të kontribuojnë në mbledhje e fondeve për të ndihmuar Shqipërinë për fazën e rindërtimit pas dëmeve që la pas tërmeti i ...
Ministrat e Jashtëm në Bruksel, Komisioneri për Zgjerimin: ‘Çelja e negociatave- në pranverë!’
Ministrat e Jashtëm të BE takohen sot në Bruksel, ku diskutohet edhe për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në takim është i pranishëm dhe zëvendësministri i jashtëm Sh...
Rama në Bruksel për negociatat. Po bëjmë të pamundurën për të marrë një ‘PO’.
Në pritje të vendimit të Këshillit Europian 2 kryeministrat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut po “lëvizin dhe gurët e fundit” për të siguruar një “Po” për negociatat e anëtarësimit. Rama dh...
Rama në Bruksel, takime me gjithë piramidën e BE mbi situatën në vend
Kryeministri Edi Rama ka nisur një vizitë punë në Bruksel; para pak  është zbardhur edhe agjenda e takimeve të kryetarit të qeverisë në selitë e institucioneve të BE. Sot, e mërkurë, në orën 17...
Faqja 1 prej 3123