Etiketa: cupi

NJË KOSOVAR I SULMUAR NGA DY SHTETET
Frrok Çupi/ Mund të ishte një sllav i admiruar në dy shtetet; dhe ka qenë. Edhe kjo është pasqyrë e Internacionalizmit. Marshalli Josif Broz Tito ishte ‘shpëtimi’ e udhëheqjes në Tiranë, dhe po...
Opozita është ‘lodhur’ në opozitë. ‘Zot na ruaj!’.
Frrok Çupi/ A do të kemi qeveri të përbashkët mes PS-PD-LSI?!... Opozita po lutet. Po të ndodhë kjo, na trefishohet e keqja: Krimi, korrupsioni, padrejtësia, varfëria, dhuna... Sot kemi një (PS), nes...
NJË LUFTË E SHKUAR DËM
Frrok Çupi/ Të ketë shkuar dëm Lufta e Kosovës?! Që ditën kur lufta mbaroi, në 10 qershor 1999, një luftë e gjatë është bërë për ta zhbërë Luftën për shtetin e pavarur pro- perëndimor të Kosovës......
‘BISHTI I ÇADRËS’ PRAPË SOT NË SHKODËR
  Frrok Çupi/ Në Shkodër, me ‘bishtin e çadrës’ u tërhoq zvarrë monumenti i Stalinit, u përqesh sekretari i parë i Partisë që ia kishte dhënë gruan për një natë “shokut Prokop”, u vranë katër d...
A do të sulmohet ‘kafsha’ e Sirisë?
Frrok Çupi/ Heshtja që ka pushtuar botën 24 orë pas helmimit të mbi 70 civilëve në Siri, është e frikshme; në sensin e  luftës, natyrisht. Pasi presidenti Trump e quajti Assadin “një kafshë”, pushu...
BIE MITI I ‘LISTËS SË ZEZË’
Frrok Çupi/ Dy herë në gjithë historinë e re ka rënë miti i ‘Listës së Zezë’ me Amerikën. Herën e parë, nga viti 1939 deri në vitin 1992. Ambasada amerikane në Tiranë u mbyll zyrtarisht në 16 shtat...
FRONI I PRESIDENTËVE
Frrok Çupi/ Ndoshta nuk e keni vënë re se si lindi (lindi ajo që ‘gia’ ishte në jetën e shteteve seriozë), një pemë e re e shtetit. Presidenti i Republikës, Ilir Meta, në rrugën për ‘dhënien’ e ku...
Çfarë po ndodh në Teheran- Tiranë?!
Nga Frrok Çupi/ Teherani ka një lidhje me Tiranën për shkak të etimologjisë së emrit- thonë historianët diletantë: Tiranë ose Teheran. Por nuk ka ndonjë lidhje tjetër, përveç strehës së iranianëve ‘j...
Një erë e lehtë u hoqi vellon…
Nga: Frrok Çupi/ Për këtë të vjen plasja: Si nuk u bënë burra këta njerëz që të përballen me tufanin; dhe le të bien! Por të përballen një herë me tufanin! Gjithmonë mbetën prapa gardhit... Sa fryn n...
A JEMI NJË RACË QË S’E MERITOJMË LIGJIN?
Frrok Çupi/ Ndoshta titulli mund të ishte edhe kështu: ‘A jemi ne një eksperiment’? Shpesh herë kam dëgjuar njerëz që shpërthejnë para sjelljes absurde të burokratëve të Perëndimit se “Po na bëjnë ek...
Faqja 1 prej 212