Etiketa: dw

Hahn: Imazhi i dhunës së opozitës e vështirëson vendimin pozitiv për çeljen e negociatave
Intervistë në Deutsche Welle/ -Në një intervistë ekskluzive me Deutsche Welle-n, komisioneri i zgjerimit, Johannes Hahn, thotë se imazhi aktual i Shqipërisë e vështirëson shumë një vendim pozit...
Johanna Deimel: PD-së së Bashës dhe LSI nuk u doli llogaria për ta çuar në paralizë jetën parlamentare
Nga: Deutsche Welle/ Johanna Deimel, eksperte për Ballkanin, për vite me radhë ka qenë zëvendësdrejtoreshë e Shoqatës së Europës Juglindore në Gjermani. Në një intervistë për Deutsche Welle, aj...
Roth, sekretar shteti në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë: ‘Opozita ka bojkotuar Demokracinë!’
Intervistë me Deutsche Welle/ Deutsche Welle: Ministër i Shtetit Roth, ju u takuat për herë të parë me Z. Cakaj, në rolin e tij si ministër i jashtëm i Shqipërisë në detyrë. Cilat ishin përshty...
Feyerabend i Adenauer: Opozita e ka përballjen në Parlament, pa u bërë ‘gjethe fiku’ për qeverinë.
Eksperti i Fondacionit Konrad Adenauer për Ballkanin Perëndimor, Florian Feyerabend, në intervistë ekskluzive për DW, flet për situatën ne Shqipëri, për detyrën e opozitës dhe atë qe duhet te dësh...
Berlini zyrtar: Opozita ka gabuar; nëse ka prova- drejtohuni Drejtësisë.
Nga: Deutsche Welle/ Në një prononcim për Deutsche Welle-n Ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë thotë se "platforma e duhur për zgjidhjen e konflikteve politike është parlamenti." Mini...
DW: Ça s’bën kush… Djegia e mandateve- akt pa precedent
Nga Deutsche Welle/ Për DW, situata politike në Shqipëri është shumë e rënduar për të realizuar shpejt pritshmëritë e Komisionit Evropian per dialog qeveri-opozitë. Vendimi i opozitës është ...
Thashetheme dhe supozime mbi dorëheqjen e Xhafaj!… Në botën e zhvilluar- të papranueshme: Thorsten Frei.
Intervistë për DW/ Thorsten Frei, raportuesi i grupit parlamentar CDU/CSU për Shqipërinë e quan pozitive dorëheqjen e Fatmir Xhafajt e pret rezultate nga pasardhësi i tij. Hapja e negociatave v...
Një në tre vetë në Ballkanin Perëndimor, mban armë. Gjermani e Francë në gjueti të krimit ballkanik.
Gjermania dhe Franca kryesojnë nismën në Ballkan: Një rajon pa armë ilegale deri në 2024. Eksperti gjerman Marcus Bleinroth flet për Deutsche Welle dhe thotë se Ballkani Perëndimor trafikon armë n...
Negociatat Serbi- Kosovë/ Shtypi gjerman: ‘Si një film i njëanshëm’
Shkruan: DW/ Pas takimit të pasuksesshëm të mërkurën mes presidentit të Kosovës, Thaçi dhe atij serb, Vuçiq, shtypi gjermano-fon i kushton vëmendje ngecjes së negociatave mes dy vendeve por edh...
Në Suedi hyn në fuqi ligji i ri për seksin
Nga: Deutshe Welle/ Që nga dite e dielë partnerët në Suedi duhet të kenë pëlqimin e palës tjetër për marrëdhënie seksuale.. A duhet të kesh marrëveshje me shkrim para çdo seksi?, pyesin kritikë...
Faqja 1 prej 3123