Etiketa: europe

Konfirmohet vdekja e parë nga coronavirusi në Evropë.
Një turistë kinezë ka vdekur në Francë nga coronavirusi, vdekja e parë që është regjistruar nga ky virus, jashtë Azisë. Viktima është një 80 vjeçare nga provinca kineze Hubei, sipas ministres s...
Ministrat evropianë takohen për mënyrat se si të qetësojnë krizat e Iranit dhe Libisë
  Bruksel (AFP) - Ministrat e jashtëm të katër fuqive kryesore evropiane u takuan të martën në Bruksel për bisedime emergjente mbi Iranin dhe Libinë, pasi BE-ja po përpiqet t'i përgjigjet ...
Raporti: Numri i emigrantëve që mbërrijnë në Evropë rritet në 2018-19
KURT ZINDULKA/ BREITBART Ndërsa shqetësimi rritet për një rritje të mundshme të emigracionit masiv si rezultat i fuqisë rajonale ushtarake që Turqia hyri në konfliktin Sirian, Evropa kishte për...
Evropianët, paralajmërim zyrtar ndaj Iranit mbi angazhimet e marrëveshjes bërthamore – diplomatët
PARIS / BRUKSEL, 24 qershor (Reuters) - Franca,Britania dhe Gjermania kanë dërguar një paralajmërim zyrtar diplomatik ndaj Iranit për pasojat serioze me të cilat Teherani do te përballet nëse ridi...
GABIMI QE RREZIKON TË GOZHDOJË SOVRANISTËT
Lorenzo Vita/  Kane fituar sovranistët ne zgjedhjet evropiane? J o, por kane arritur megjithatë një rezultat që nuk duhet nënvlerësuar, duke pasur parasysh se bashkimi i grupeve sovraniste (...
Një fantazmë sillet rrotull nëpër Evropë: quhet DONALD TRUMP
Nga: Lorenzo Vita Raporti midis Evropës dhe Shteteve të Bashkuara kurrë nuk ka qenë kaq i vështirë. Zgjedhja e Donald Trump ka ndryshuar ndjeshëm raportin mes dy anëve të Atlantikut. Dhe kjo ka...
Papa Francesku fajëson Evropën dhe SHBA për vdekjen e fëmijëve në Jemen dhe Siri
  Papa Françesku fajësoi Evropën dhe Shtetet e Bashkuara për vdekjen e fëmijëve në Siri, Jemen dhe Afganistan në një fjalim këtë fundjavë, duke deklaruar se nuk do të kishte me luftëra nës...
BE thotë: Evropa ‘strehimi ideal’ për emigrantët që ikin nga ‘varfëria dhe ndryshimet klimatike’
  Europa do të jetë një “strehë ideale pë azilkërkusit dhe emigrantësh”në botë ku “ndryshimet e klimës dhe varfëria globale”do të vijnë duke shtuar numrat e njerëzve të varfër që kërkojnë ...
Juncker ndryshon rregullat, komisionerët e BE mund të marrin pjesë në zgjedhje
  Bosi i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker ka ndryshuar rregullat që qeverisin veprimtarinë politike të Komisionerëve të Bashkimit Evropian, duke u lejuar atyre të bëjnë fushatë akti...
Europa lëviz kundër Maduro-s. Spanja dhe Gjermania hapen ndaj Guaido-s
-Qeveritë e Berlinit dhe të Madridit kanë thënë se po vlerësojnë njohjen e presidentit të vetëshpallur të Venezuelës. Komisioni Evropian fillon të hapet ndaj mundësisë- Nga: Renato Zuccheri/  ...
Faqja 1 prej 712345...E fundit »