Etiketa: france

‘Vendi ynë është Franca, jo BE!’: Por flamuri i BE-së i detyrueshëm në të gjitha klasat.
  Deputetët francezë kanë votuar që të bëjnë shfaqjen e flamurit Tringjyrësh dhe atë të Bashkimit Evropian të detyrueshëm në shkolla. Asambleja Kombëtare mbështeti amendamentin nga esta...
Media franceze pohon se 150 jelekë të verdhë i kanë telefonat e tyre në përgjim.
  Një raport i ri nga një revistë franceze pohon se të paktën 150 aktivistë të Gilets Jaunes (Jeleket e Verdhe) kanë telefonat e tyre të përgjuar nga qeveria franceze dhe po gjurmohen në i...
Përplasja Paris- Romë kishte nisur, kjo ishte vetëm kulmi.
Nga: Chiara Sarra / Pas akuzave të reja nga ana e Italisë që ankohet se xhandarët vazhdojnë bastisjet e tyre në kufirin italian duke vonuar shpesh qarkullimin e trenave, Franca ka vendosur të t...
Përplasja: Franca tërheq ambasadorin nga Italia; kjo nuk ka ndodhur që pas Luftës së Dytë Botërore
Është thelluar grindja diplomatike mes Francës dhe Italisë. Franca po ankohet për ‘sulme të pabaza dhe të çuditshme’ të pohuara nga liderët italian. Franca ka tërhequr ambasadorin e vet në Ital...
‘Provokim i papranueshëm’: Populistët italianë tallin establishmentin francez duke takuar Jelekët e Verdhë.
Nga: Victoria Friedman, Breitbart/ Ministria e jashtme e Francës ka reaguar me zemërim pasi zëvendëskryeministri populist i Italisë, Luigi Di Maio, u takua me Jeleket e Verdhë të Francës, duke ...
Jelekët e Verdhë, sindikata e mbështetur nga komunistët bashkon forcat për ditën e protestës
  PARIS (AP) - Lëvizja e protestës së jelekëve të verdhë në Francë ka bashkuar rradhët me një sindikatë më të madhe në një ditë protestash mbarëkombëtare mbi taksat dhe fuqinë blerëse,një ...
Le Pen: Referendumi i Macron- një manovër për ‘devijimin e vëmendjes’ nga zgjedhjet e BE
  Nga: Victoria Friedman/ Breitbart News Emmanuel Macron po konsideron një referendum për të qetësuar aktivistët e Jelekeve të Verdhë që kanë protestuar në të gjithë Francën kundër refo...
Trekëndëshi: Macron, Benalla dhe audioja e vjedhur: “Më inkurajon me sms”
  Shfaqen disa regjistrime të bashkëbisedimeve të ndryshme të Alexandre Benalla, ish-kreu i sigurisë së Presidentit Emmanuel Macron.Tregon gazeta online Mediapart se bëhet fjale per disa b...
Komisioneri Evropian për të Drejtat e Njeriut kritikon Francën për goditjen e dhunshme të jelekëve të verdhë
Janë ngritur shqetësime "për numrin dhe ashpërsinë e lëndimeve që rezultojnë nga përdorimi i forcës nga oficerët e zbatimit të ligjit" gjatë protestave anti-qeveritare të Jelekëve te Verdhe në Par...
‘Spaiderman-i Francez’, rekord botëror, arrestohet pas ngjitjes në gradacielën e Manilas.
Njeriu që kacavirret në ndërtime me lartësi të mëdha në Francë, Alain Robert, është arrestuar të Martën – sipas policisë- pasi ai ngjiti një nga kullat më të larta në Manila, në një nga ngjitjet e...
Faqja 1 prej 1712345...10...E fundit »