Etiketa: irlande

Kryeministri i Irlandës vesh bluzën e mjekut dhe niset në shërbim të të sëmurëve
Leo Varadkar, krzeministri irlandey, ka bërë një gjest të madh duke lënë kostumin yzrtarit më të lartë, dhe ka shkuar për të luftuar koronavirusin si mjek. 41- vjeçari do të kryejë një sesion n...
Çfarë vjen tjetër për Irlandën pas rezultatit të saj sizmik të zgjedhjeve?!
Nga: Ciara Nugent Zgjedhjet e 7 shkurtit në Irlandë kanë dhënë një rezultat tronditës, me partinë nacionaliste irlandeze Sinn Féin që fitoi më të shumtat vota të para te preferencës dhe mundi d...
Evropianet, sondazhet nga Irlanda: Rënie e së majtës.
Avantazh i Partisë së Gjelbër në zgjedhjet evropiane në Irlandë. Sipas sondazheve të para të publikuara nga transmetuesi kombëtar Rte pasi u mbyllën qendrat e votimit në orën 22:00, në Dublin, par...
Ringjallet IRA, vret gazetaren investigative Lyra McKee/
Një gazetare është qëlluar për vdekje gjatë manifestimeve të dhunshme në një qytet të Republikës së Irlandës, në atë që policia po e konsideron si “akt terrorist”. Republikanë disidentë fajësoh...
Moti i egër bllokon Irlandën, teksa po godet gjithë Europën; 55 viktima deri tani.
Moti i egër vazhdon të sjellë kaos në pjesën më të madhe në Europë, ku të paktën 55 persona kanë vdekur mes temperaturave nën zero. . Shumica e mjeteve të transportit dhe e fluturimeve janë anu...
George Soros fut duart edhe në Irlandë; jep 20 milionë euro për të legalizuar abortin.
Kreu i organizate  të afërt me “Amnesty International” në Irlandë insiston se ka të drejtë të mbajë ndihmën financiare të marrë nga fondacioni i miliarderit të majtë George Soros pr të mbështetur ...
Ligji Irlandez propozon pesë vjet burg për promovimin e ‘Fake News’.
Kushdo që përdor median sociale për të promovuar lajme të rreme (“fake news”) në Irlandë do të burgoset pesë vjet dhe gjobitet me 10 mijë euro- sipas planeve që ka njëra nga partitë qeverisëse në ...
Zbulohet plani i George Soros për ta kthyer Irlandën në vend pro- Abort
DCLeaks.com ka zbuluar vitin e kaluar se miliarderi George Soros ka përdorur Fondacionin e tij 'Shoqëria e Hapur' (OSF) për ta kthyer Irlandën- e cila është 'një gur i çmuar në kurorën pro- jetë'-...
Leo Varadkar: Kryeministri i parë ‘gay’ i Irlandës
Leo Varadkar është vendosur të jetë kryeministri i ardhshëm i Irlandës pas fitores që arriti partia e tij 'Fine Gael'. 38 vjeçari Varadkar do të jetë kryeministri i parë homoseksual dhe njëkohë...
Updated/ Ulje emergjente në Aeroportin Shanon, Irlandë: 12 të plagosur
Updated/ Dymbëdhjetë të plagosur, mes të cilëve tre fëmijë, regjistrohen në avionin e fluturimit transatlantik të kompanisë së fluturimeve “United” , i cili sot në mëngjes bëri ule të detyruar ...