Etiketa: kadare

Kadare thotë se jemi shumë që punojmë për çështjen e kombit, jo një njeri apo një grup
Ismail Kadare shprehet kundër rishikimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Ai thotë se një lëvizje e tillë do të cenonte stabilitetin në Ballkan. “Gjithsesi duhet ruajtur integriteti territor...
Sot, Ismail Kadare- 82 vjeç
Më 28 janar të vitit 1936, 82 vite më parë, lindi poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Kadare lindi në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm. Kadare është një nga shk...
SI DO TA EMËRTONTE KADARE VOTIMIN E DJESHËM NË OKB
Nga: Ndoc Bushgjoka/  Ja se çfarë shkruan Ismail Kadare para pesë vjetësh: ‘Një pazar i çuditshëm, i turbullt, gjithmonë i pashpallur, zhvillohej ditë e natë, ndër dhjetëra e dhjetëra vite, ...
Ismail Kadare gjen diplomatin ‘par excellence’ te Behgjet Pacolli i Kosovës.
Shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare, ka pritur në shtëpinë e tij në Paris, zëvendëskryeministrin e parë, njëherësh shefin e diplomacisë kosovare Behgjet Pacolli, njofton KosovaPress. Ka...
5 Tetor 2017: Sot shpallet Çmimi Nobel për Letërsinë, Ismail Kadare pretendent
Akademia suedeze ka paralajmëruar se sot enjte, 5 Tetor,  do të japë Çmimin Nobel për Letërsinë. Shkrimtarët që përfliten janë të shumtë, por asgjë nuk dihet për emrat. Janë të shumtë ata që ja...
Kadare: Todi Lubonjën e urrente Fatosi, “i biri e ka akuzuar, e ka zhytur thellë e më thellë”.
Shkrimtari Ismail Kadare, në një intervistë ekskluzive për emisionin “Studio e Hapur” të gazetares Eni Vasili në Neës 24, kometon gjerësisht polemikat ku është përfshirë me analistin Fatos Lubonja...
ISMAILI, KAKUJA DHE HAKMARRJA E RE KUNDËR TË DYVE*
Nga: Astrit Patozi/Fb Ismail Kadarenë nuk e kam takuar kurrë, por me mjafton vepra e tij për ta konsideruar se e njoh mjaftueshëm. Ndërsa me motrën e tij, Kadrien (Kakunë), kam kujtime te pashl...
GABOVE ” H I L E “/ PER KADARENE DHE TE TJERE
Nga: Ndoc Bushgjoka/ Ne sprovën e tij " Mosmarrëveshja " zotëri Ismail Kadare thotë: " Në kodin zakonor shqiptar, një ndër më të ashprit e mesjetës, atij që nuk bënte anjë lëshim kur ishte f...
KADARE,HENRI DHE GARDIANI I AUSHVICIT.
Agim Xhafka/ Para ca ditësh Henri Çili iu drejtua me një letër të hapur Ismail Kadaresë ku i kërkonte që ai me autoritetin e një kolosi letrar të kërkonte hapjen e dosjeve duke e nisur me atë t...
Kosova i jep Kadaresë Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”.
Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Kosovë, Kujtim Shala, sot, në konsultim me Këshillin e Librit, ka vendosur që Çmimi Ndërkombëtar "Letërsia Shqipe" t’i jepet shkrimtarit Ismail Kadare, p...
Faqja 1 prej 212