Etiketa: katalonja

Separatisti i vijës së ashpër, Torra, zgjidhet president i Catalonia
Quim Torra, një i ardhur rishtas në politikë, i cili ka bërë fushatë të ashpër pë pavarësinë e Katalonjës, u zgjodh president i rajonit të Katalonjës ditën e Hënë, duke premtuar se do të vazhdojë ...
Aq sa Spanja nuk është Jugosllavi, aq edhe Kosova nuk është Katalonjë*
Nga: GUILLERMO ALTARES Jo të gjitha problemet kanë një zgjidhje dhe jo të gjithë ofrojnë një zgjidhje që të kënaqë pjesët e interesuara. Kosova është një shembull i qartë. Kur një pjesë e komun...
Lideri i Katalonjës, Carles Puigdemont, ndalohet në Gjermani; Spanja e kërkon në burg për ‘kryengritje’.
Ish-lideri i Katalonisë, Carles Puigdemont, është ndaluar në Gjermani, ka njoftuar avokati i tij, transmeton BBC. Ai është ndaluar pasi ka kaluar kufirin nga Danimarka në rrugën e tij drejt Bel...
Katalonja mund të marrë formën shtetërore të Zvicrës
Lideri i rrëzuar i Katalonjës, Carles Puigdemont ka thënë se shumica e katalonasëve do të pranonin që të jenë pjesë e një lloji të sistemit federal zviceran. “Nëse Spanja propozon një model si ...
Carles Puigdemont: Spanja bën hapin tjetër për arrestimin e ish presidentit Catalan.
Prokurorët Spanjoll i kërkojnë gjykatës riaktivizimin e urdhrit për kërkim ndërkombëtar pasi Puigdemont u largua për në Danimarkë. Prokurorët Spanjoll kanë kërkuar nga Gjykata e Lartë e vendit ...
Zgjedhjet në Catalonia: Humb Spanja
Lideri i përzënë seperatist i Catalonia, Carles Puigdemont, ka deklaruar se shteti i Spanjës është mundur në zgjedhjet e jashtëzakonshme të rajonit. Duke folur në Bruksel ku ai është vënë nën a...
Tetë ministra të qeverisë së Katalonjës mbahen në burg.
Tetë ministra të shkarkuar të qeverisë së rajonit të Katalonjës, u mbajtën në burg me vendim nga gjykata e lartë e Spanjës. Ata do të japin shpjegime mbi nxitjen që kanë ushtruar ndaj rajonit për ...
Spanja lëshon urdhër arresti për presidentin e Katalonjës, Charles Puigdemont
Prokurori i shtetit Spanjoll ka kërkuar nga shtetet evropiane arrestimin për liderin e larguar Catalan, Carles Puigdemont dhe për katër të tjerë. Arrestimi kërkohet për rolin e tyre në referendumi...
Në Spanjë nisi arrestimi i aktivistëve të pavarësisë.
(FOTO: Jordi Cuixart (majtas) dhe Jordi Sánchez (djathtas) para gjykatësit në Madrid ditën e Hënë)/ Një gjykatës Spanjoll ka borgosur dy anëtarë kryesor të lëvizjes për pavarësinë e Katalonjës....
Madridi përbuz shpalljen e pavarësisë nga lideri i Katalonjës
(Masa të mëdha pro- pavarësi u mblodhën në Barcelonë për të dëgjuar deklaratën e Carles Puigdemont)/ Qeveria spanjolle ka hedhur poshtë deklaratën për pavarësi të firmosur nga lideri Catalan, C...
Faqja 1 prej 212