Etiketa: koalicion

Gjermani: Në tunelin e bisedimeve për koalicionin qeveritar u arrit të shikohet një dritë në tunel.
Politikanët gjermanë kanë arritur të shikojnë një ‘dritë në tunel’ mbi bisedimet drejt formimit të koalicionit qeveritar- sipas një ndihmësi të kancelares Merkel. Avancimi i hapjes së një rruge...
A do të krijohet qeveria gjermane? Merkel ka nisur bisedimet vendimtare me SPD.
Kancelare gjermane, Angela Merkel ka nisur një raund të ri bisedimesh mbi koalicionin qeveritar me shoresë se mund t'i jepet fund rrugës pa krye politike ku ka hyrë vendi pas zgjehdjeve parlamenta...
Ekstremistët e djathtë të Austrisë kthehen në koalicionin qeverisës.
(FOTO: Sebastian Kurz (djathtas) dhe  Heinz-Christian Strache i Partisë së Lirisë arrijnë marrëveshje për koalicion)/ Partia Konservatore ‘Partia e Popullit’ ka rënë dakord për koalicion me të ...
Dashamir Shehi thotë se ‘nuk do të ketë’ koalicion PD-PS pas zgjedhjeve
  Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi i ftuar në emisionin “Arena” nga Dritan Hila,  në Ora Neës, tha se nuk do të ketë koalicion midis Partisë Demokratike dhe Partisë Socialiste. Ja edhe pj...
E majta thërrmohet para se të shkonte në takim ‘për ndarje’.
Nga: L. Skiro Kryetari i PS dhe kryeministër, Rama, sot ka njoftuar aleatët se ‘nuk do të bëjnë pjesë’ në koalicionin e majtë për në zgjedhjet parlamentare. Fillimisht ai ka dërguar për të n...
Sot- seanca e fundit e Kuvendit… Pas seancës LSI largohet nga koalicioni
(FOTO: Arkiv)/ Nga Veritas.com.al/ Ka disa ditë që “llogaritësit e shifrave” dhe analistët e tjerë, bëjnë parashikime se si do të shkojë në fund koalicioni qeveritar.  Më në  fund erdhëm në ...
Pritet që LSI të mbledhë Kryesinë për të vendosur mbi koalicionin me PS
(FOTO: Edi Rama dhe Ilir Meta- Foto Arkiv)/ Lëvizja Socialiste për Integrim pritet të mbledhë Kryesinë e partisë brenda 48 orëve, për të vendosur nëse do të dalin me Partisë Socialiste në zgjed...
Koalicioni opozitar i rri të vetës: O qeveri teknike o nuk ka zgjedhje! Dhe dy mesazhet nga Trump dhe Merkel.
Partitë e koalicionit Opozitar ka marrë sërish vendim për mos paraqitjen në KQZ si subjekt zgjedhor deri në krijimin e një qeverie teknike.  Ato kanë bërë një deklaratë të përbashkët se nuk ka zgj...
Ilir Meta, rrotull Presidencës si mot i paqëndrueshëm
  Frrok Çupi/ Në vjeshtë i afrohet Presidencës, stinën tjetër bën sikur ka politikë “aktive” në duar, në verën e nxehtë të zhurmës mbi krimin i largohet klimës së presidencës... Kohët e ...
Dibra nuk ka akoma koalicion qeverisës në zgjedhje
  Kanë mbetur vetëm 11 ditë deri në momentin e votimit për kryetar të Bashkisë në Dibër. Fushata është ndezur fort; aq më tepër qe maxhoranca ka angazhuar forca të shumta politike, ushtara...