Etiketa: kurz

Nga lufta kundër terrorizmit tek negociatat/ Kancelari austriak zbulon bisedën me Ramën
Kancelari austriak Sebastian Kurz njofton se ka zhvilluar një takim online me kryeministrin Edi Rama. Zotiu Kurz bën me dije se ata kanë biseduar mbi luftën e përbashkët kundër terrorizmit dhe ...
Rama uron Kurz për fitoren në Austri dhe ‘i beson’ Ballkanin Perëndimor.
Kryeministri Edi Rama ka publikuar një mesazh urimi për Sebastian Kurz, i cili fitoi zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Austri. Rama e konsideron një fitore të madhe për Ballkanin Perëndimor ...
Zgjedhjet në Austri, Kurz fluturon. E djathta ekstreme paguan “Ibizagate’’
Konservatorët e kancelarit udhëheqin zgjedhjet e parakohshme legjislative. FPÖ pëson një rënie me 10% dhe rrëshqet në vendin e tretë Nga: Sergio Rame/ Zgjedhjet e parakohshme u njoftuan më 1...
Sebastian Kurz, kancelari austriak, humb votëbesimin.
Parlamenti i Austrisë ka votuar për largimin e kancelarit Sebastian Kurz dhe qeverisë së tij nga posti gjatë një sesioni special parlamentar. Aleati i tij i koalicionit aktual, Partia e Lirisë ...
Një komik, një gjoja ruse dhe një regji e dyshimtë. Misteret e grackës ndaj Strache
Nga: Lorenzo Vita  Mjaftoi një video për të rrëzuar qeverinë e Sebastian Kurz dhe të vendoste në papafingo koalicionin midis populloreve dhe liberaleve në Austri. Lideri i Fpo, Heinz-Christian ...
Edhe kancelari Kurz jep dorëheqjen; Austria drejt zgjedhjeve të reja
Pas skandalit me publikimin e videos, ku zëvendës-kancelari austriak, Heinz-Christian Strache, tregohet i gatshëm që t’i japë një oligarkeje ruse mbështetje për tendera publikë, në rast se FPÖ do ...
Lideri më i rëndësishëm i kombit gjerman është Sebastrian Kurz, jo Angela Merkel
(FOTO: Angela Merkel dhe Sebastian Kurz)/ Nga: William Cooke, The Spectator/ Kush është politikani më i rëndësishëm në Gjermani? Angela Merkel? Jo, është kancelari Austriak, Sebastian Kurz. ...
Kurz i Austrisë shpall ‘zero tolerancë’ mbi Anti-Semitizmin.
Fituesi i zgjedhjeve në Austri, Sebastian Kurz, i cili mund të formojë një koalicion me të djathtën ekstreme, shpalli “zero tolerancë” mbi anti-Semitizmin në çfarëdo qeverie të ardhshme- sipas një...
Kurz i Austrisë, më i riu. Sa lider të rinj njeh bota?!
Sebastian Kurz, 31 vjeç ku partia e tij fitoi të dielën zgjedhjet parlamentare në Austri njihet si lideri më i ri në botë. Disa liderë të rinj janë aktualisht në pushtet, por shumica prej tyre ...
Kurz i Austrisë, lideri më i ri në botë, shpall fitoren
Rezultatet e para nga nga votimet e sapombylluar, tregojnë se Partia Popullore e Austrisë (OVP) e Sebastian Kurzit fitoi në zgjedhjet e sotme të parakohshme parlamentare në Austri. Kurz me sigu...