Etiketa: merkel

Zgjedhjet separatiste të Ukrainës ‘ilegale dhe jo legjitime’: Macron, Merkel
(FOTO: Merkel, Macron dhe presidenti i Ukraines, Poroshenko)/ Paris (AFP)-Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel etiketuan zgjedhjet e udhëheqjes në zonat e ko...
Angela Merkel do largohet nga posti i kancelares në vitin 2021. ‘Nuk do të kërkoj më post politik’.
Angela Merkel e Gjermanisë ka thënë se do të largohet nga posti i kancelares në vitin 2021. Deklaratën e bëri pas rezultateve shumë të ulëta të zgjedhjeve të fundit rajonale. “Unë nuk do të kër...
Zgjedhjet në Gjermani: Goditje tjetër për Merkel, rezultati më i ulët që nga viti 1946.
Të dy partitë e koalicionit me kancelaren gjermane, Angela Merkel, kanë pësuar humbje të thella në zgjedhjet rajonale, sipas sondazheve. Partia e saj e Qendrës së Djathtë, CDU dhe partia e qend...
Afd pushton Gjermaninë: Së shpejti në 16 vende në parlament. (dhe sondazhet rrëzojnë Merkel)
(Pesë vjet më parë partia populiste mungonte në të gjitha parlamentet e vendit. Sot, përkundrazi, i ka pushtuar të gjitha. Ndërkohë, sondazhet rrezojnë Koalicionin e Madh)/ Nga: Aurora Vigne/ ...
EXIT POLL: Merkel e mundur në Bavari. Qeveria po zbehet, Bavaria- ferri i Angelës
( FOTO: Angela Merkel)/ Janë mbyllur qendrat e votimit. Dhe ja sondazhet e para të votimit kryesor në Bavari, Bashkimi Kristian-Social (CSU) ndalet në 35.5%. Profilizohet një rezultat i shkëlqy...
Angela Merkel braktiset nga kryetari i grupit CDU, një bashkëpunëtor historik: Qeveria e saj në peshore
Humbje politike për kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila duhej të pësonte dje rënien e njërit prej bashkëpunëtorëve më të ngushtë të saj, Volker Kauder, prej 13-vjetesh kryetar I grupit parla...
Nuk bie Merkel, Merkel bie!… Kancelarja mbetet pa shumicë, si një ‘patë e çalë’.
Nga: D.W. Angela Merkelit iu desh të pranojë një disfatë të hidhur. Grupi Parlamentar unionist e rrëzoi nga kreu kandidatin e Kancelares. Çfarë do të thotë kjo për qeverinë Merkel?      1.Edhe...
Lëvizjet e djathta: Gjermania largon krye-spiunin Maassen.
Shefi i Inteligjencies së Brendshme të Gjermanisë, Hans-Georg Maassen, i është kërkuar dorëheqja nga posti dhe kthimi atje nga ka ardhur, në ministrinë e brendshme. Vendimi i qeverisë erdhi mes...
Vuçiq mbërrin në Kosovë; ‘idetë e mija për kufijtë’ përplasen me Gjermaninë!, ka thënë
"Nuk besoj se kemi mundësi t'i zbatojmë idetë e mia për Kosovën. Keni dëgjuar cka ka thënë Merkel, çka thonë shqiptarët" ka thënë Vuçiq. Ne fjalimin e tij te Liqeni i Gazivodës i cili sipas tij...
Nesër tre liderë të fuqive perëndimore nisin vizitat në Maqedoni… Çfarë po ndodh me rajonin?.
Nga: Leart Skiro/ Që nesër, e mërkure, dhe gjatë kësaj jave, është njoftuar se tre liderë të fuqive më të mëdha të kohës, do të zbarkojnë në Shkup. Janë kancelarja gjermane, Merkel, sekretari i për...
Faqja 1 prej 912345...E fundit »