Etiketa: parlament

Projektligji i Brexit çliroi Parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar, i destinuar të bëhet ligj
  Londër (AFP) - Legjislacioni që i mundëson Britanisë të largohet nga Bashkimi Evropian në fund të këtij muaji çliroi parlamentin të mërkurën, pasi Dhoma e Lartë e Lordëve braktisi përpje...
Triumfon Rudina Hajdari, grupi i saj parlamentar zgjerohet me 5 deputetë të tjerë.
Grupit Parlamentar Demokrat është zgjeruar me pesë anëtarë të rinj. Konfirmimi është bërë në faqen zyrtare të Parlamentit, ku pesë deputetë janë bërë pjesë e Grupit Parlamentar Demokrat. Ligora...
Opozita parlamentare kërkon që 21 Janari (i Lushnjës, jo i bulevardit) të shpallet ‘kremtim kombëtar’
Ka nisur mbledhja e Komisionit për çështjet ligjore ku po diskutohen festat kombëtare. Muslim Murrizi i opozitës parlamentare ka kërkuar që 21 janari të jetë festë kombëtare me rastin e fillime...
‘Burgoset’ Fatura për Brexit-in, ndërsa ligjvënësit kundërshtojnë afatin.
Anëtarët e Parlamentit kanë hedhur poshtë planet për të provuar projektin e kryeministrit për: Brexit brenda tre ditësh, duke e lënë legjislacionin 'në errësirë'. Dhoma e Përfaqësuesve mbështet...
Vendimi për Shqipërinë: Parlamenti holandez nis diskutimin për negociatat
Parlamenti holandez sot pasdite ka nisur sot diskutimet në lidhje me vendimin për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për Bashkimin Europian. Ashtu siç ishte parashikuar...
Brexit: Parlamenti mbyll dyert për pesë javë; nisin protestat.
Parlamenti, zyrtarisht është mbyllur për pesë javë, anëtarët e Parlamentit nuk do të kthehen më deri në 14 tetor. Mes skenave pa precedent në Dhomën e Përfaqësuesve, disa parlamentarë protestua...
Parlamenti Britanik pezullohet në Shtator.
Parlamenti do të shpërndahet vetëm disa ditë pasi anëtarët e Parlamentit do të kthehen në punë në shtator- dhe vetëm pak javë para afatit të fundit të Brexit. Boris Johnson tha se fjalimin pra ...
Spiropali: Të enjten nis shkarkimi nga detyra i presidentit Meta, në 30 qershor- zgjedhje
Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka deklaruar se ditën e enjte në Parlament, mazhoranca do të zhvillojë një debat për shkarkimin nga detyra të Presidentit Ilir ...
Parlamenti i Holandës voton pro heqjes së vizave shqiptarëve; tani në dorë të Brukselit
Parlamenti Holandës votoi pro propozimit për heqjen e vizave me Shqipërinë për shkak të kriminalitetit të shtuar shqiptar në këtë vend. Ky votim i hap rrugën qeverisë së Holandës për t’ju drejt...
Rama: Hapja e negociatave- në maj. ‘Jemi ne, socialistët, që do ta fusim Shqipërinë në BE, mbajeni mend!’
Kryeministri Edi Rama deklaroi sot nga foltorja e parlamentit se progres raporti do të rekomandojë hapjen e negociatave për në BE, dhe se Shqipëria i ka plotësuar të gjitha detyrat për të çelur ne...
Faqja 1 prej 3123