Etiketa: politike

KASTA JONË SUNDUESE DHE E DREJTA E DONALD TRUMP *
 Frrok Çupi U bënë dy vjet që presidenti Trump ka hyrë në Shtëpinë e Bardhë, por asnjëherë ‘kasta’ jonë politike nuk i është referuar doktrinës Trump. Kësaj here iu referuan radios ‘Zëri i Amerikës...
Te ‘Astiri’ shitet bojë dhe pushtet!
Nga: Ante Mani/ Paradite shitet bojë, ndërsa pasdite vijnë politikanë që kërkojnë pushtet. Në fakt ka ndodhur që politika po rrënon shitjen e bojës; paradite tashmë këtu vijnë shumë pak njer...
Foto e javës: Politikanë, si kanë qenë e si janë.
Pamjet tregojnë si ishin rreth para një dekade personalitete të njohur të politik.   Angela Merkel Donald Trump Xi Jinping Theresa May Vladimir Putin ...
Tani lind AfD “hebraike”. Stuhi e re në partinë e djathtë ekstreme.
E djathta ekstreme në gjueti për konsensuse te reja   Berlin - «Nga ne nuk do të merrni vulën kasher». Me këtë slogan rreth 250 përkrahës të Jsud, bashkimi i studentëve hebre në Gjerman...
SIKUR TË MOS BININ ZJARRET…, DO TË NA MERRTE LUMI!
Frrok Çupi/ Zjarret ranë dhe tani ky është realitet. Nuk mund të thuash se ka mbetur cep i atdheut pa u shënuar në hartën e zjarrit. Një pasuri e tërë kombëtare është vënë në rrezik edhe për nj...
Monika nuk është e para. Gratë e burrave dhe të tjerat që qeverisën politikën shqiptare*
Nga Afrim Krasniqi/ Lajmet e fundit informojnë se LSI do të drejtohet nga një grua, Monika Kryemadhi Historia politike e Shqipërisë është histori burrash? Tradita partiarkale ka ndikuar edhe...
E djathta ekstreme “AfD” fiton terren në Gjermani, përballë establishmentit të dështuar.
Një analizë e revistës “Politico” hedh dritë mbi situatën politike në Gjermani, pak kohë pasi edhe shteti më i fuqishëm i botës, Amerika, me fitoren e Donald Trumpit dëshmoi se votuesit janë lodhu...