Etiketa: qeveria-e-re

Dimitar Kovaçevski merr mandatin si kryeministër për qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut
Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka mandatuar kryetarin e Lidhjes Social Demokrate (LSDM), Dimitar Kovaçevski për postin e kryeministrit, raporton Radio Evropa e Lirë- REL. ...
Enigma e qeverisë ‘Rama 3’ mund të zgjidhet të enjten/ Kush ikën e kush vjen?
Ethet e ministrave të kabinetit ‘Rama 2’ që shpresojnë të rikonfirmohen dhe kandidatëve për tu ulur në qeverinë ‘Rama 3’ do të vijojnë deri në orën 10 të datës 2 Gusht. Përbërjen e skuadrës s...
Rama: Javën e ardhshme prezantoj qeverinë e re! Turizmi dhe Arsimi, dy dikasteret me kritika
Me nota pozitive e ka cilësuar kryeministri Edi Rama mbylljen e mandatit të dytë qeverisës, edhe pse u has me dy sfidave të mëdha atë të tërmeti dhe pandemisë.  Në mbledhjen e qeverisë Rama bëri b...
Presidenti Thaçi dekreton Hotin si kryeministër i Kosovës.
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekretuar Avdullah Hotin e LDK-së për kryeministër të Kosovës. Sipas dekretit të nënshkruar nga presidenti, Hoti i propozohet Kuvendit të Kosovës kandidat...
Kosovë/ Thaçi i vendosur për formimin e qeverisë së re, i kërkon kandidatin Vetëvendosjes.
Pas takimeve që ka pasur me liderët e partive politike në vend, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë vendim për formimin e një qeverie të re, pa shkuar në zgjedhje të jashtëzakonshme, rapo...
Itali: Gentiloni shpall qeverinë e tij – të shumtë ministrat e trashëguar
  Kryeministri italian, Paolo Gentiloni, shpalli të hënën në mbrëmje përbërjen e qeverisë së tij, që riciklon shumë ministra, ndër të cilët atë të Financavs Pier Carlo Padoan. Gentiloni...