Etiketa: referendum

Referendumi Catalan: “Qindra të plagosur” në përleshje me policinë. VIDEO
Zyrtarët Catalan thanë se të paktën 337 persona janë plagusor gjatë përleshjeve, teksa policia u përpoq të ndalonte Votimet në referendumin për pavarësi në Catalonia. Qeveria Spanjolle ka premt...
Sot Referendumi Catalan: Votuesit kanë zënë shkollat dhe janë gati për rezistencë paqësore ndaj policisë.
Turma njerëzore janë formuar jashtë qendrave të votimit në Catalonia para nisjes së referendumit për pavarësi, i kundërshtuar nga qeveria Spanjolle. Qeveria Catalane thotë se kutitë e voitimit ...
Europa mban frymën para referendumit në Catalonia. Reagojnë liderët separatistë
Në gjithë Europën, popujt po vështrojnë nga referendumi për pavarësi në rajonin spanoll të  Catalonia, që është planifikuar të mbahet nesër, e Dielë, si i mbyllur dhe nervoz, por i qetë. Një pj...
Fiton “Po” me 92 %. Kurdët e Irakut mbështesin vendosmërisht pavarësinë në referendum.
Njerëzit që jetojnë në Irakun Verior, në mënyrë dërmuese votuan në favor të pavarësisë për rajonin e Kurdistanit në referendumin shumë të diskutueshëm të të hëns. Komisioni elektoral tha se 92%...
Bie kërkesa e PD në paradhomën e Kuvendit. “Por ne inisitojmë!”, thotë Spaho i PD.
Partia Demokratike kishte dërguar në Kuvend një kërkesë për ‘referendumin e plehrave’ që do të thotë të ndalohet importimi i mbetjeve nga jashtë- siç është parashikuar në një projekt- ligj të qeve...
Referendumi në Turqi nuk i plotësoi standardet e Këshillit të Evropës
Referendumi për ndryshime kushtetuese i mbajtur dje në Turqi nuk i ka plotësuar standardet e vëna nga Këshilli i Evropës, ka thënë sot kryetari i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Ce...
Theresa May kundërshton referendumin e dytë të Skocisë para Brexit-it
(FOTO: May dhe Sturgeon e Skocisë)/ Kryeministre e Britanisë, Theresa May të enjten hodhi poshtë thirrjet për  referendum mbi pavarësinë e Skocisë para se Britania të lërë Bashkimin Europian- n...
Referendumi në Itali: Votë Besimi
Përballë kompleksitetit të reformës kushtetuese, votimi i kësaj të diele në Itali është shnderruar në votim besimi për shefin e qeverisë, Matteo Renzi. Italianët nuk janë apasionuar aspak për k...
Kreyeministri i Hungarisë, Orban, shpall fitoren e Referendumit mbi kuotat e BE
Kryeministri Hungarisë, Viktor Orban ka deklaruar fitoren në Referendumin mbi kuotat e detyrueshme të BE për emigrantët, pavarësisht nga pjesëmarrja e ulët e pjesëmarrjes në votime që u duk se do ...
Referendumi i Kolumbisë: Votuesit hedhin poshtë marrëveshjen me Farc
Votuesit në Kolumbi, përmes një referendumi shokues me 52.24 % kundër, kanë hedhur poshtë marrëveshjen e paqes  me rebelët e Farc-ut. Marrëveshja ishte nënshkruar nga Presidenti Juan Manuel San...
Faqja 1 prej 212