Etiketa: rusi

Forcat Ruse përparojnë drejt kufirit Siriano-Turk për të goditur Kurdët.
Forcat Ruse në Siri janë drejtuar për në kufirin me Turqinë ditën e Mërkure për të siguruar se luftëtarët kurd po tërhiqen pas marrëveshjes mes Moskës dhe Ankarasë që  kontrollojnë zemrën e vendit...
Udhëheqësi i fundit sovjetik, Gorbaçov, nxit Rusinë dhe Sh.B.A që të zhvillojnë bisedime bërthamore
MOSKE (Reuters) - Mikhail Gorbaçov, udhëheqësi i fundit sovjetik, paralajmëroi të Premten se bota po shkonte në një epokë të rrezikshme të politikës së militarizuar dhe i bëri thirrje Moskës dhe U...
Pompeo në Ballkan: Mbrohuni nga ndërhyrjet ruse dhe kineze!
Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo paralajmëroi Maqedoninë e Veriut për rrezikun që i kanoset vendit nga ndikimet ruse dhe kineze. Shqetësimin e shprehu gjatë takimit me Kryeministrin Zoran ...
Rusi/ Përplasja me zogjtë detyron avionin të ulet në arën e mbjellë; ka të plagosur.FOTO dhe VIDEO
Një Airbus 321 i Rusisë është detyruar të ulët në arën e mbjellë me misër në periferi të Moskës pak kohë pasi është ngritur nga aeroporti, pasi zogjtë u përplasën dhe u thithën nga motori i avioni...
Shtetet e Bashkuara del nga Traktati bërthamor me Rusinë, Reagan- Gorbacov. ‘Rusia e abdikoi Traktatin’, tha Pompeo.
Shtetet e Bashkuara, zyrtarisht është tërhequr nga traktati bërthamor me Rusinë, duke shtuar frikën e një gare armatimi. Traktati i ndërmjetëm i Forcës Bërthamore (INF) është nënshkruar nga pre...
Alexei Navalny: Kreu i opozitës Ruse dërgohet nga burgu në spital.
Figura më e rëndësishme e opozitës ruse, Alexei Navalny, është dërguar nga qelia në spital në Moskë. Zyrtarët nuk dhanë ndonjë detaj mbi rrethanat, por zëdhënësja e zotit Navalny tha se ai kish...
Rumania thotë pse i bllokoi pajisjet ushtarake ruse për Serbinë
BUKURESHT, Rumani (AP) - Rumania ka bllokuar një dërgesë ushtarake ruse me tanke të luftës dhe automjeteve të blinduara për në Serbi për shkak të sanksioneve ndërkombëtare që janë në vazhdim kundë...
Koreja e Jugut lëshon të shtëna paralajmëruese mbi avionin ushtarak Rus
Koreja e Jugut thotë se avionët e saj gjuajtën të shtëna paralajmëruese mbi një aeroplan survejimi rus që hyri në hapësirën ajrore të saj të martën. Zyrtarët thanë se aeroplani  shkeli dy herë ...
EDHE GJEORGJIA KU KA GISHT RUSIA: PËRLESHJE DHE TENSION, MANIFESTUESIT PËRPIQEN TË HYJNË NË PARLAMENT
Mauro Indelicato Një foto e thjeshtë rrezikoi të shpërthejë një revoltë te vërtetë në rrugët e Tbilisit. Në mbrëmjen e të enjtes, në fakt, në rrjetet sociale është përhapur një imazh në të cili...
Protestat në Ballkan e Shqipëri, influencë ruse? Ja si përgjigjen Rama dhe Stoltenberg
Gjatë konferencës për shtyp gazetari i Top Channel, Muhamed Veliu, pyeti Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Stoltenberg dhe kryeministrin Edi Rama se muajt e fundit ka patur një valë protestash n...
Faqja 1 prej 1212345...10...E fundit »