Etiketa: spanje

Një princeshë spanjolle është e para mbretërore në botë që vdes nga koronavirusi
  Princesha Maria Tereza e Bourbon-Parma, kushërira e mbretit Felipe IV të Spanjës, vdiq të enjten nga COVID-19. Princesha 86-vjeçare është e para anëtare e një familjeje mbretërore që ...
Spanjë, koronavirusi vret 738 njerëz në 24 orët e fundit.
Koronavirusi në Spanjë po përhapet me hapa të shpejtë! Gjatë 24 orëve të fundit janë raportuar 738 viktima duke e çuar numrin total në 3,434. Ndërsa numri i të infekuarve ka arritur në 47,61...
Madridi është në panik: një i vdekur çdo 16 minuta. Kina ngazëllehet: zero raste
Edhe Alberto i Monakos është i infektuar. OBSH tani paralajmëron Afrikën: përgatituni për më të keqen Nga: Roberto Fabbri Buletini i pandemisë sot sjell lajmin e mirë nga Kina, nga origjina ...
Mbreti i Spanjës Felipe refuzon trashëgiminë për shkak të skandalit që përfshiu babain
  16 mars (UPI) - Mbreti i Spanjës Felipe VI ka hequr dorë nga trashëgimia e tij personale nga babai i tij i perfshire ne skandal, ish-mbreti Juan Carlos I, i cili po hetohet për pranimin ...
Akoma përleshje në Katalonja.
350,000 njerëz dolën në rrugë në Barcelone për të kërkuar lirimin e udhëheqësve indipendentistë Katalanas të dënuar me 9 dhe 13 vjet burg për referendumin e 2017. Përleshje me policinë, një i plag...
Spanja lëshon urdhër të ri arresti ndërkombëtar për ish-presidentin katalonjas, Puigdemont
  Madrid (AFP) - Një gjykatës spanjoll ka nxjerrë një urdhër të ri ndërkombëtar për arrestimin e ish presidentit Katalonjas Carles Puigdemont i cili iku në Belgjikë për të shmangur ndjekje...
Zhvarrosja i Franco-s: Gjykata Supreme mbështet zhvendosjen e eshtrave në varreza të tjera.
( Franco ishte varrosur në krah të dhjetëra mijëra viktimave të Luftës Civile)/. Gjykata Supreme e Spanjës ka urdhëruar që eshtrat e diktatorit Francisco Franco duhet të zhvarrosen. Ajo mbës...
‘Huligani’ spanjoll që u dhunua në Porto Palermo, kush ishte? Biznesmen dhe ndihmës i kryeministrit të Spanjës.
Këto ditë pasi pronari i një lokali në Porto Palermo ushtroi dhunë shtazarake kundër 5 turistëve spanjollë, u dëgjuan edhe zëra kundër viktimave. Dikush tha se ‘spanjollët nuk paguajnë’, ndërsa is...
Kryeministri i ngarkuar i Spanjës përballet me votimin e dytë të pasigurt për të formuar qeverinë
  MADRID (AP) - Kryeministri i ngarkuar i Spanjës ka një shans të dytë të enjten për të fituar miratimin e Parlamentit dhe për të formuar një qeveri. Pedro Sánchez ka nevojë për më shum...
Popullorët fitojnë Madridin me Vox. Ndihma vendimtare e së djathtës ekstreme
  -Zgjidhet Almeida, me mbështetjen e Ciudadanos. Barcelona: Rifiton Colau- Bashkia e Madridit është kthyer djathtas me Partinë Popullore që ka zgjodhur kandidatin e saj për kryebashkia...
Faqja 1 prej 712345...E fundit »