Etiketa: teater

Francë/ Macron i shpëton lincimit në Teatër. Presidenti u detyrua t’ia mbathë
Nga: Federico Giuliani Emmanuel Macron u detyrua, fjalë për fjalë, tia mbathte nga teatri për të shmangur linçimin e disa demonstruesve. Presidenti francez, gjithnjë në syrin e ciklonit për ref...
Fjalim mortor i një artisti para trupit të Artit dhe ca grindje në mort
Fjalimi i Bujar Asqeriut: “Ktheje kokën nga teatri, pasi po vdes. Shikoni se çfarë ndodh me teatrot në rrethe, kanë vdekur. Kam shkuar në Shkodër, Fier, Sarandë dhe gjendja ka qenë skandaloze. ...
Drama: ‘Mbreti…” i Ferdinand Hysit ta afron shoqërinë para syve… VIDEO
Nga Valeria Dedaj/ Shekulli Drama “Kompleksi i Edipit” e autorit Ferdinand Hysi, pasi kaloi procesin në “Netët e Leximit të Dramës Shqipe”, tashmë do të shikojë dritën e skenës. Vepra, vjen nën...
HOMAZH PËR PROFESOR LUARASIN!
Nga: Miho Gjini/ Rrallë ndodhë që ai që ikën nga jeta “të merr me vete!” e nuk përmendesh për një kohë të gjatë, sikundër e pësojmë tani me Mihalin tonë, ish pedagogun, më pas kolegun tim, regj...
“Do të shtrihem në rrënojat e Teatrit!”, ka thënë aktori Ndrenika
  Mbrëmë, aktorë të njohur shqipotarë dhe nga shtetet e Ballkanit janë mbledhur në një Teatër privat në periferi të Tiranës. Gëzim Kame, një aktor i njohur, prej vitesh ka ndërtuar një Tea...