Etiketa: venezuele

Venezuela, video tronditëse e të burgosurve të Maduros: lakuriq dhe të torturuar
Eurodeputeti italian,  Antonio Tajani ka publikuar në Twitter një filmim qe tregon opozitarët e regjimit te Maduros që pësojnë trajtime çnjerëzore Nga: Pina Francone Lakuriq, me bark në tokë...
Mike Pompeo fluturon për në Moskë për të folur për Venezuelën dhe Iranin
Vizita e parë zyrtare e sekretarit të shtetit të SHBA, Mike Pompeo,i ulur sot në Moskë, synon të diskutojë situatën delikate në Karakas dhe Teheran Nga: Manuel Glauco Matetich/ Sekretari ame...
Maduro deklaron fitoren ndaj komplotistëve të “grushtit”
  Karakas (AFP) - Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, deklaroi të martën se kishte "mundur" një kryengritje të një grupi ushtarësh që mbështesin udhëheqësin e opozitës, Juan Guaido, d...
Venezuela do të largojë ambasadorin e Gjermanisë . Presidenti ‘i ri’ mund të arrestohet’
(Ambasadori Gjerman,  Daniel Kriener (në të djathtë) ishte mes diplomatëve që pritën zotin  Mr Guaidó (majtas) ku u kthye në Venezuelë)/ Qeveria Venezuelase ka njoftuar se do të përzërë ambasad...
Europa lëviz kundër Maduro-s. Spanja dhe Gjermania hapen ndaj Guaido-s
-Qeveritë e Berlinit dhe të Madridit kanë thënë se po vlerësojnë njohjen e presidentit të vetëshpallur të Venezuelës. Komisioni Evropian fillon të hapet ndaj mundësisë- Nga: Renato Zuccheri/  ...
Britania mbështet opozitën e Venezuelës, Qeveria ‘Maduro’ nuk është legjitime.
. KARAKAS, Venezuela (AP) - Sekretari i jashtëm britanik thotë se udhëheqësi i opozitës në Venezuelë Juan Guaido është "personi i duhur" për ta çuar përpara vendin e trazuar. Jeremy Hunt tha të ...
68 të burgosur dhe të afërm të tyre në rajonin e Policisë digjen në zjarr në Valencia të Venezuelës.
Një zjarr në stacionin e policisë në qytetin e Valencias të shtetit Carabobo në Venezuelë ka lënë 68 të vdekur, sipas zyrtarëve të qeverisë. Flakët e zjarrit raportohet se nisën pasi të burgosu...
Mbi gjysma e të rinjve në Venezuelë duan të largohen nga vendi; 79 % e popullsisë nuk përballon dot ushqimin.
Diku te 53% e të rinjve në Venezuelë, të moshës mes 15dhe 29 duan të largohen nga vendi. Inflacioni do të kapë shifrën 13,000% këtë vit, dhe ekonomia do të tkurret 15% Më shumë se gjysma e t...
Vullkan në Bali, gjendja e alarmit ngjitet në nivelin më të lartë.
Rreth 100, 000 njerëz afër maleve Mount Agung në Bali janë urdhëruar të evkuohen përderisa zyrtarët kanë frikë për një shpërthim të ri shumë të madh. Autoritetet Indoneziane kanë rritur gjendje...
Një vrasës tjetër masiv shkakton debate për homazhet. Che Guevarën e do Venezuela, por jo Bolivia.
Zëvendës presidenti i Venezuelës, Tareck El Aissami do të udhëtojë për në Bolivi në nderim të 50 vjetorit të vdekjes së vrasësit në masë Argjentinas, Ernesto “Che” Guevara,ka konfirmuar presidenti...
Faqja 1 prej 212