Etiketa: is_tag

Takimi i liderëve të rajonit, O’Brien: SHBA mbështet planin e BE, qytetarët do t’i ndiejnë leverditë
Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien ka deklaruar sot nga Shkupi se SHBA e mbështet Planin e Ri të Rritjes që Komisioni Europian ka futur tanimë në axhendë...
Rama në Samitin e Shkupit: Duhet të na mbajnë mend jo vetëm për përleshje, por që kemi bërë diçka për biznesmenët dhe për qytetarët tanë
MAQEDONI E VERIUT- Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë qëndrimit në Shkup në Samitin e liderëve të Ballkanit Perëndimor tha se vendet duhet të shohin përtej ngjyrave të flamujve dhe të bash...
Charles Michel thotë: ‘Ta mbajmë Ballkanin Perëndimor larg ndikimit rus!’
Nga Zagrebi,  Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel deklaroi se integrimi i rajonit te Ballanit Perëndimor në Bashkimin Europian është  një çështje e rëndësishme per unionin 27 anëtarësh....
Procesi i Berlinit, Samiti në Tiranë/ Soreca: Integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE, në krye të agjendës politike
Ambasadori i Këshillit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca deklaroi se integrimi i Ballkanit Perëndimor në union, do të jetë në krye të agjendës poltiike, në samitin e Procesit të Berlinit, që do t...
“Askush s’mund të kërcënojë Ballkanin”/ Rama: Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut, të përkushtuar ndaj sigurisë dhe integritetit territorial
Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas kërcënimeve të ministrit serb të Mbrojtjes, Milosh Vuçeviç ndaj stabilitetit dhe integritetit të Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi. Nëpërmjet një postimi në...
Situata në Veri, Rama takohet me liderë të rajonit
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është takuar këtë të enjte të 1 qershorit me liderë të rajonit. Në prag të samitit evropian, në një tryezë janë mbledhur: Rama me presidentin serb, Aleksa...
Ballkani Perëndimor s’ka qenë kurrë në një pozicion më të mirë: Edi Rama
Kryeministri , Edi Rama gjatë një interviste të dhënë për median malazeze “TV A PLUS” ka “skanuar” zhvillimet në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Ai theksoi se situata në tërësi nuk është lehtë, po...
Sfidat energjitike: Shqipëria, Serbia dhe RMV do t’i përballojnë së bashku.
  Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë pranuar iniciativën e Serbisë për formimin e një grupi të përbashkët pune.  Kjo, për bashkëpunim në krizën energjetike dhe në projekte strategjike. Laj...
Sot hapet ura në Kroaci që do të transformojë udhëtimin në Ballkan!
Nga sot, ura Peleshac e Kroacisë i krijon udhëtarëve mundësinë të shmangin disa pika të kontrollit kufitar. Struktura 2,4 kilometra e gjatë, një nga projektet më ambicjoze të këtij lloji që ku...
Vizita e parë e kancelarit gjerman në Ballkan, Rama i bashkohet në samitin e Greqisë
( Foto: Arkiv) Kancelari gjerman Olaf Scholz nis një vizitë dy ditore në Evropën Juglindore nga Kosova, Serbia, Maqedonia Veriore, Bullgaria si dhe në Greqi, me fokus në afrimin e vendeve të Ba...