Etiketa: is_tag

Banka e Shqipërisë rrit normën bazë të interesit në 3.25 përqind
Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë vendosi të rrisë normën bazë të interesit për herë të parë që nga muaji mars i këtij viti, nga 3% në 3.25%. Në fjalën e tij pas mbledhjes, Guvernatori i ...
Banka e Shqipërisë: “Inflacioni në 2024 do të jetë 3 përqind”. Ky është një rekord.
Trendi i rritjes së çmimeve gjatë këtij viti do të vijoj të stabilizohet me ritme më të shpejta. Në raportin vjetor Banka e Shqipërisë analizon faktin se ulja e inflacionit në muajt e parë të kë...
Inflacioni drejt rënies, stabiliteti i çmimeve – një objektiv: Guvernatori Sejko
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, këtë të hënë të 30 janarit ka prezantuar raportin e tranzicionit të BERZH-it, Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim. Sejko në fjalën e tij u...
Sejko: Çmimet u rritën për shkak të luftës, do mbeten të larta gjatë 2022!
Lufta në Ukrainë dhe sanksionet e vendosura Rusisë kanë ndikuar në rritjen e çmimeve tha guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko. Sekjo tha se kjo rritje e çmimeve do të vijojë për të gjithë...
Lufta në Ukrainë ka tronditur tregjet e huaja, do rriten çmimet për dy vite në Shqipëri! Do ulet konsumi e ngadalësohet ekonomia: BSH
Banka e Shqipërisë do të rrisë normën bazë të interesit me 0.5 për qind duke e çuar në 1 për qind. Norma bazë e interesit do të jetë 1%, do të reflektohet pas 2 tremujorësh Banka e Shqipërisë p...
Meta i propozon Kuvendit Gent Sejkon për një mandat të dytë si Guvernator i Bankës së Shqipërisë
Presidenti Ilir Meta ka propozuar sot emrin e Gent Sejkos për t'u rizgjedhur Guvernator i Bankës së Shqipërisë. Propozimi i Metës do t'i shkojë Kuvendit që më pas pritet të kalojë për votim. Nj...
Guvernatori Sejko: Në 17 janar hidhen në treg kartëmonedhat e reja 500 dhe 2000 lekë
Nga data 17 janar 2022 do të hidhen në treg kartëmonedhat e reja 500 dhe 2000 lekë. Lajmi u bë me dije nga guvernatori i Bankës së Shqipërisë. "Vlen të theksohet se në vitin 2021, kemi prodhuar...
Guvernatori Sejko: Pandemia rriti borxhin e jashtëm dhe kreditë e këqija.
Guvernatori Gent Sejko, këtë të enjte, ishte i ftuar në emisionin “Top Talk” të gazetarit Denis Dyrnjaja, ku foli mbi situatën ekonomike në vend, pas krizës së COVID-19 por edhe tërmetit tragjik, ...
Guvernatori i BSH, Sejko: ‘Ekonomia është prekur nga Covid19; ja 5 sfidat e biznesit’
Në kushtet kur ekonomia e vendit është prekur ndjeshëm nga koronavirusi, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka prezantuar 5 sfidat e biznesit dhe sektorit bankar. Sfida e parë ka të...
Ja ku të ankoheni nëse keni probleme me bankat për shtyrjen e kredive!/ Edi Rama
Për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi, qeveria mori si masë lehtësuese për ata që kanë kredi, të shtyjë për tre muaj këstet. Për të gjithë ata që hasin probleme me bankat, në lidhje me...