Etiketa: is_tag

Greqia dhe 6 vende pro integrimit/ Letra e 7 ministrave: ‘Të mos humbim më kohë! Ballkani i gjithi në BE!’
Shtatë vende i janë drejtuar me një letër Bashkimit Evropian duke kërkuar integrimin sa më të shpejtë në union të Ballkanit Perëndimor. Letra që i drejtohet krerëve të institucioneve të unionit, m...
“Shqipëria kampione në Ballkan”, Kryetari i Kuvendit të Bullgarisë kërkon ndarjen e proceseit mes Tiranës e Shkupit
Kryetari i Parlamentit bullgar, Rosen Zhelyazkov vlerëson përparimin e Shqipërisë gjatë viteve të fundit duke mbështetur ndarjen e proceseve të anëtarësimit me Maqedoninë e Veiut ndërsa thekson se...
Miratimin e ligjit për Zonat e Mbrojtura/ Delegacioni i BE: Rruga e Shqipërisë drejt unionit është e qartë
  Delegacioni i BE-së në Shqipëri ka reaguar për miratimin e ligjit për Zonat e Mbrojtura. Me një reagim në Facebook, delegacioni thotë se rruga e Shqipërisë drejt anëtarësimit në BE ës...
Mbështesim plotësisht SPAK”/ Komisioni Europian i përgjigjet ashpër Greqisë për ‘Belerin’: Është në hetim, i takon drejtësisë
Eurodeputetja greke Anna-Michelle Assimakopoulou u kundërshtua ashpër nga zyrtari i Lartë i Komisionit Europian Thoas Hagleitner, kur tha se çështja “Beleri” është një çështje europiane. “Kjo ç...
Rama në Samitin e Shkupit: Greqia fiton 400 mijë euro për qytetar nga BE, ndërsa ne vetëm 110. Kjo është e padrejtë.
  Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në mbledhjen me liderët e Ballkanit në Shkup, deklaroi se është dëshpërues fakti që një vend fqinj, anëtar i BE, Greqia, merr 400 mijë euro ndihmë për ...
Rama në Samitin e Shkupit, kritika vendeve të BE-së: A jeni të gatshëm të jepni diçka, mos luani vetëm lojëra!
Liderët e Ballkanit Perëndimor janë mbledhur në Shkup të Maqedonisë së Veriut, për të marrë pjesë në punimet e konferencës së Bashkimit Evropian për rritje ekonomike të rajonit, “Plani i Rritjes s...
Koopman i BE, mesazh vendeve të rajonit: “Mund të bllokoni vetveten nëse bllokoni fqinjët”.
“Mund të bllokoni vetveten nëse bllokoni fqinjët”, kështu u shpreh drejtori i Komisionit Evropian për Fqinjësi, Gert Jan Koopman në samitin e liderëve të rajonit në Shkup. “Ajo që është më e rë...
Rama në Shkup: Të afrohemi sa më shumë me BE! Derisa BE të na aderojë, të aderohemi vetë ne
Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në Samitin për Ballkanin Perëndimor që po mbahet këtë të hënë (22 janar) në Shkup, deklaroi se deri në momentin që Bashkimi Evropian të bëjë rajonin pjesë të ...
Takimi i liderëve të rajonit, O’Brien: SHBA mbështet planin e BE, qytetarët do t’i ndiejnë leverditë
Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien ka deklaruar sot nga Shkupi se SHBA e mbështet Planin e Ri të Rritjes që Komisioni Europian ka futur tanimë në axhendë...
Beleri përplas Greqinë dhe Italinë në Bruksel/ Kathimerini: Athina i thotë ‘Jo’ marrëveshjes BE-Shqipëri për mbrojtjen, Roma e kundërshton
Greqia edhe njëherë ka vendosur të përdorë çështjen “Beleri” si argument për të krijuar një tjetër pengesë për Tiranën. Referuar medias greke “KATHIMERINI” Athina zyrtare po bllokon rrugën e një m...