Etiketa: is_tag

Ministrat e Ekonomisë të BE dhe Rajonit, në Tiranë! Rama: Koha të heqim çdo barrierë! Qytetarët tanë duan liri lëvizje
Në kuadër të procesit të Berlinit po zhvillohet në Tiranë, ministeriali euro-ballkanik i ministrave të Ekonomisë nga BE dhe rajoni, me pjesëmarrjen e mbi 20 delegacioneve të nivelit të lartë. I pr...
Stano dënon ashpër ngjarjet e djeshme në Veri: Mund të vendosen masa ndaj Serbisë, sikurse ndaj Kosovës
Bashkimi Evropian ka bërë thirrje për ndërmarrjen e hapave urgjente për shtendosje të situatës në Kosovë dhe e ka dënuar sulmin terrorist të tmerrshëm ndaj pjesëtarëve të Policisë së Kosovës. Z...
Tensionet në Kosovë/ Lajçak takim të jashtëzakonshëm me përfaqësues nga Franca, Gjermania e Italia
Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, do të takohet gjatë ditës me këshilltarët diplomatikë të liderëve të Francës, Gjermanisë ...
Gjermania dhe Franca gati planin për reformën në BE: Synohet përgatitja e anëtarëve të rinj
Gjermania dhe Franca paraqitën këtë javë propozime për reformimin e BE, për ta përgatitur atë për anëtarë të rinj. Ekspertë të mbikqyrur nga të dyja vendet vunë në tryezë disa ide që ndezin debat,...
Kurti u kërkon llogari përfaqësuesve të BE: M’u vunë kundër dhe përkrahën Serbinë!
Kryeministri Albin Kurti ka akuzuar përfaqësuesit për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe Josep Borrell se kanë anuar nga Serbia në procesin e dialogut. Kurti thotë se Serbia prej kohësh...
Zëdhënësi i Bashkimit Evropian: Masat ndaj Kosovës edhe mund të rëndohen më shumë
Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano ka deklaruar në konferencë për media se masat shtrënguese kundër Kosovës mund të hiqen, por mund edhe të bëhen më të rënda, varësisht çfarë drejtimi mer...
E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në BE: Von der Leyen flet para eurodeputetëve.
Bashkimi Europian duhet të përcaktojë sa më shpejt një vizion të qartë për zgjerimin e unionit. Ky ishte mesazhi që dha presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen para eurodeputetëve,...
Zgjerimi i BE deri në vitin 2030/ Varhelyi: Vendet anëtare janë gati për të pranuar anëtarë të rinj
Komisioni duhet të jetë gati të lejojë anëtarë të rinj deri në vitin 2030-kështu deklaroi Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Oliver Varhelyi në një konferencë për mediat teksa ndodhej në An...
Rama reagon pas deklaratës së Varhelyi: ‘Komisioneri ynë nuk e zhgënjeu kurrë rajonin!’
Kryeministri Edi Rama ka reaguar për një deklaratë të bërë nga komisioneri për zgjerimin, Olivér Várhelyi, i cili tha se Komisioni Evropian ka qenë gjithmonë i gatshëm të bëjë çdo propozim për t’u...
Kosova, dëm 500 milionë euro nga sanksionet: Ish ministri i Financave
Masat që i ka vendosur Bashkimi Evropian Prishtinës, si pasojë e “mosbindjes” të Albin Kurtit mund t’i shkaktojnë Kosovës mbi 500 milionë euro dëm. Kështu kanë bërë me dije ekspertë të ekonomisë, ...