Etiketa: is_tag

DASH: Kosova dhe Serbia të zbatojnë plotësisht detyrimet e tyre nga marrëveshja e Brukselit
Që nga fillimi i bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi në vitin 2011, Perëndimi e ka theksuar se ky është kusht për integrimet evropiane. Një zëdhënës i Departamentit ameri...
Lufta kundër terrorizmit, DASH vlerëson Shqipërinë: Ka strategji, bashkëpunim të ngushtë me SHBA! Përparim kundër pastrimit të parave
Departamenti Amerikan i Shtetit vlerëson përpjekjet ndërkombëtare të Shqipërisë në luftën kundër terrorizmit.  Në raportin e publikuar këtë të enjte për anti terrorizmin, DASH evidenton se Shqipër...
“Organizata të huaja duan të radikalizojnë rininë”. DASH, raport për terrorizmin. Vlerësim Shqipërisë, kritika Kosovës
Korrupsioni dhe barrierat ndaj shpërndarjes së informacionit mes agjencive qeveritare, koordinimi i pamjaftueshëm dhe një sistem i dobët gjyqësor vijuan të pengojnë përpjekjet e sundimit të ligjit...
Departamenti i Shtetit dënon sulmin ndaj policëve të Kosovës, thirrje Prishtinës dhe Beogradit për dialog
Departamenti Amerikan i Shtetit i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë të shmangin çdo retorike që mund të nxisin më tej konfliktin. Nën një konference për shtyp, Zëdhënësi i Departamentit Ameri...
DASH reagon për çështjen ‘Beleri’: Presim që Shqipëria ta trajtojë sipas ligjeve të veta
Departamenti Amerikan i Shtetit iu dërgoi një tjetër mesazh autoriteteve shqiptare në lidhje me rastin e kryebashkiakut të Himarës Fredi Beleri , i cili mbetet në paraburgim. Sipas Departamentit t...
DASH: Presioni ndaj policëve serbë në veri të Kosovës, i papranueshëm
Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) është shprehur “thellësisht” i brengosur me dorëheqjet e fundit të policëve të porsaemëruar serbë në veri të Kosovës si pasojë e presio...
Raporti / DASH ndëshkon sërish Berishën: Shembull i dhunës politike, 4 të vrarë në 21 Janar 2011, më 2019 dhe 2022…!
  'Një ish lider i dizenjuar nongrata nga SHBA-të për korrupsion madhor që përpiqet të kthejë përmbys me dhunë selinë e partisë së tij'. Kështu e përshkruan ish Kryeministrin Sali B...
DASH publikon raportin për investimet e huaja: ‘Shqipëria ka tërhequr nivele më të mëdha të investimeve të huaja direkte’.
Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar raportin për investimet e huaja në Shqipëri për vitin 2023, ku thekson që në hyrje se Shqipëria ofron potencial të madh të pashfrytëzuar për investime ...
Detyra e re e Yuri Kim në DASH përfshin edhe Shqipërinë. “Jam e kënaqur për këtë, ndoshta jo të gjithë, por unë jam.”
Ndonëse do të largohet nga Shqipëria, në përfundim të mandatit të saj si ambasadore e SHBA, Yuri Kim duket se nuk do të ndahet nga vendi ynë. Në konferencën e fundit për mediat, diplomatja amer...
DASH mbështet Shqipërinë: ‘Kemi shqetësime serioze për MEK, s’është lëvizje demokratike!’.
Departamenti amerikan i Shtetit (DASH) ka mbështetur aksionin policor të Shqipërisë më 20 qershor, kur Policia e Shtetit kreu kontrolle në kampin e Manzës së Durrësit, ku janë të strehuar rreth 3....