Etiketa: is_tag

DW: Të korruptuarit “e paprekshëm” në Tiranë dhe kali i betejës SPAK
Korriku 2021 mund të futet në historinë e drejtësisë së re, të reformuar në Shqipëri si fillimi i funksionimit të saj dhe i ndëshkimit të “të paprekshmëve” dhe të korruptuarve në nivele të larta....
Fati politik i opozitës – ndarja e Bashës nga Berisha
Nga: Dojce Vele Zgjedhja e Lulzim Bashës për të tretën herë, kryetar i PD, partia më e madhe e opozitës në Shqipëri, shtron pyetjen: A do të ringrihet PD për të luajtur rolin e saj kundrejt qev...
DW për Ballkanin Perëndimor: Shqipëria e shtensionuar me vaksinimin para zgjedhjeve
Në një kohë që Kosova mund të ndodhet para triazhit, Serbia i fton të gjithë për t’u vaksinuar. Për shkak të pabarazisë së madhe në luftën kundër Koronas, në Ballkanin Perëndimor po shtohet zemëri...
Covid-19/ Tirana po del jashtë kontrollit, ekspertët paralajmërojnë karantinë të pjesshme.
Koment nga Deutsche Welle/  Rriten me 14 përqind në ditë rastet e reja me Corona në Shqipëri. Autoritetet paralajmërojnë selektimin e pacientëve në strukturat hospitalore në rast të mospërballi...
DW: Kjo është java e stuhishme e koronavirusit në Shqipëri
Pandemia e COVID-19 ka hyrë në javën e shpërthimit intensiv në Shqipëri. Dyfishohet numtri i viktimave dhe të infektuarve, shkruan Deutsche Welle. Stuhia e paralajmëruar për shpërthimin e COVID...
DW: “Bllokimi i integrimit, papërgjegjshmëri e Macron”/ Parisi në pranverë i hap rrugë Shqipërisë
Nga: Bodo Weber/ “E papërgjegjshme ishte edhe koha e zgjedhur për kërkesën për reformim të politikës së zgjerimit, dy herë pas shtyrjes nga ana e Macron të vendimit për Shqipërinë e Maqedoninë ...
Shqipëri: Pas tërmetit, abuzuesit me ndërtimet- para drejtësisë
Nga: Deutsche Welle/ Përfundojnë operacionet e kërkim – shpëtimit. Bilanci tragjik: 51 të vdekur, 41 të mbijetuar, mbi 900 të plagosur nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri.   Në mbr...
Ringritja e Gjykatës Kushtetuese thellon krizën. Presidenti është në konflikt interesi me Gjykatën
Nga: Deutsche Welle/ Në Tiranë ngritja e Gjykatës Kushtetuese ka sjellë përplasje të reja mes presidentit Meta dhe mazhorancës socialiste. Të dyja palët bëjnë akuza të ndërsjellta për shkelje t...
FRONTEX: Rritet numri i emigrantëve që kalojnë paligjshëm kufirin Greqi-Shqipëri
Intervistë për Deutsche Welle/ Në një intervistë ekskluzive për Deutsche Welle, zëdhënësja e FRONTEX, Izabela Cooper, tha se numri i emigrantëve që përdorin kufirin Greqi-Shqipëri për kalim të ...
Leikert: Shqiptarët janë të mirëpritur në BE
Nga: Deutsche Welle/ Në një intrvistë ekskluzive për Deutsche Wellen, nënkryetarja e grupit Parlamentar, CDU/CSU, Katja Leikert, thotë, se Bundestagu do të vazhdojë ta shoqërojë Shqipërinë dhe ...