Etiketa: is_tag

“Ekonomia shqiptare rritet me 3.2%”, BB: Konsumi, shpenzimet publike e turizmi- faktorë për të ardhura
Banka Botërore parashikon se ekonomia shqiptare do të rritet me 3.2 përqind këtë vit. Në raportin më të fundit për Perspektivat Ekonomike Globale, parashikohet që rritja ekonomike për vendet e raj...
Agjencia Moddy’s: Shqipëria, me perspektivë të qëndrueshme ekonomike!
Agjencia Ndërkombëtare e vlerësimit të kredibilitetit “Moddy’s” ka rikonfirmuar vlerësimin e ekonomisë shqiptare në “B1 – me perspektivë të qëndrueshme”, në rifreskimin e publikuar së fundmi. L...
Rritja e çmimeve do të vijojë edhe për dy vitet në vijim. Lufta në Ukrainë do të japë goditje mbi ekonominë shqiptare: Sejko
Lufta në Ukrainë dhe reagimi i shteteve apo institucione për të mbrojtur qytetarët ka qenë në fokus të diskutimeve gjatë takimit që guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko zhvilloi me delega...
Lufta në Ukrainë ka tronditur tregjet e huaja, do rriten çmimet për dy vite në Shqipëri! Do ulet konsumi e ngadalësohet ekonomia: BSH
Banka e Shqipërisë do të rrisë normën bazë të interesit me 0.5 për qind duke e çuar në 1 për qind. Norma bazë e interesit do të jetë 1%, do të reflektohet pas 2 tremujorësh Banka e Shqipërisë p...
Lufta në Ukrainë: Rusia së shpejti nuk është në gjendje të paguajë borxhet e saj.
Rusia së shpejti nuk do të jetë në gjendje të paguajë borxhet e saj, sipas një agjencie kryesore të vlerësimit të kredisë. Fitch Ratings uli pikëpamjen e tij për borxhin e qeverisë së vendit, d...
Mbi 5 milionë turistë kanë hyrë në Shqipëri gjatë vitit 2021, kryesojnë polakët
Turizmi në vendin tonë i është rikthyer niveleve të parakrizës, duke regjistruar dyfishim të vizitorëve të huaj, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, kur vendi ishte në karantin...
Banka Botërore: 7.2% rritja ekonomike në Shqipëri, më e larta në BP. Pandemia e kishte tkurrur në 3.1%.
Banka Botërore ka prezantuar raportin për rritjen ekonomike të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku atë më të lartën e shfaq Shqipëria me 7.2%. Në një takim online me gazetarët, menaxher...
Banka Botërore: Ekonomia e Shqipërisë po rritet më shumë se ç’pritej! Do të ulet varfëria!
Banka Botërore është optimiste për rimëkëmbjen ekonomike shqiptare. Rritja e konsumit, bumi i ndërtimeve, procesi i rindërtimit si dhe projektet e rëndësishme infrastrukturore kanë stimuluar një r...
Alarmi i Biden: “Një meteorit po godet ekonominë amerikane”
Nga: Roberto Fabbri Një betejë e hapur mes Presidentit Joe Biden dhe opozitës republikane. Biden përdori një gjuhë shumë agresive pasi udhëheqësi i Senatit Republikan Mitch McConnell e bëri të ...
S’ka ndodhur kurrë në botë, por Basha premton rritje ekonomike 30% në vit.
Nuk ka bërë kurrë vaki në historinë e njerëzimit! Por, do të ndodhë gjatë mandatit të Partisë Demokratike.Premtimi më qesharak i programit të PD është dyfishimi, brenda mandatit i të ardhurave për...