Etiketa: finlande

Turqia i jep’OK’ anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO. Flet Yuri Kim: NATO del më e fortë
Presidenti i Finlandës Niinisto tha të martën se Turqia ka rënë dakord të mbështesë anëtarësimin e përbashkët të Finlandës dhe Suedisë në NATO, në ditën e parë të samitit të aleancës në kryeqyteti...
E rritur nga nëna lesbike dhe punëtore në furrë buke/ Kryeministrja që po sfidon Vladimir Putinin.
  Kryeministrja e Finlandës u bë kryeministrja më e re në botë pasi mori mandatin në moshën 34-vjeçare në vitin 2019. Ajo ka qenë vazhdimisht në qendër të vëmendjes për shkak të shkuarës së...
Sanna Marin: ‘Jemi së bashku për Ukrainën, jemi për hapjen e negociatave Shqipëri-BE’.
Fillimisht,  kryeministre e Finlandes, Sanna Marin u ndal te marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Finlandës që prej vitit 1956 kur Evropa asokohe dukej ndryshe. Kryeministrja finlandeze bëri thirrje...
Moska i ndërpret energjinë elektrike Helsinkit! Sot Ministeriali i NATO-s
(Shtëpia e Kulturës e bombarduar në Kharkiv) Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky thotë se "negociatat shumë të vështira" po vazhdojnë me Rusinë për evakuimin e luftëtarëve të plagosur nga ...
Kryeministrja Finlandeze martohet me partnerin e saj prej shumë kohësh
Associated Press Kryeministrja e Finlandës ka njoftuar se është martuar me partnerin e saj prej nje kohe të gjatë,tetë muaj pasi u bë kreu i qeverisë. Sanna Marin, 34 vjeç, tha në faqen e s...
Finlanda tani udhëhiqet nga një Qeveri e grave nën 35 vjeç, dhe ka kabinetin me shumicë gra
2,631 CHRIS TOMLINSON Qeveria e re e koalicionit të majtë të Finlandës ka caktuar një kabinet me shumicë gra që marrin dymbëdhjetë nga postet ministrore, dhe shtatë për burrat. Qeveria e re, ...
Finlanda gati për të zgjedhur kryeministren më të re në botë
  9 dhjetor (UPI) - Sanna Marin e Finlandës mund të bëhet kryeministrja ne detyre më e re në botë këtë javë, në moshën 34 vjeçare, pasi ajo u zgjodh nga partia e saj të dielën vonë për të ...
Kryeministri finlandez Rinne jep dorëheqjen pas grevës së postave
  Kryeministri finlandez Antti Rinne, në detyrë vetëm për shtatë muaj, ofroi dorëheqjen e tij të martën, pas një greve të postave që e dëmtuan politikisht. Dorëheqja u pranua më pas nga...
Kandidatja për presidente e Finlandës do ta nxjerrë vendin jashtë BE.
(FOTO: Kandidatja për presidente në Finlandë, Laura Huhtasaari)/ Kandidate presidenciale nga ‘Finns Party’ që ishin në qeveri nën marrëveshjen për koalicion deri në Qershor- do ta nxjerrë Finla...