Etiketa: france

Nënshkruhet marrëveshja me Agjencinë Franceze/ 50 milionë euro për energjinë
Paraditen e 12 nëntorit, u nënshkrua marrëveshja e huasë për Reformën në Sektorin e Energjisë mes qeverisë shqiptare dhe Agjencisë Franceze për Zhvillim (ADF). “Nëpërmjet kredisë së butë prej 5...
Ambasadorja e Francës dhe ambasadori i Gjermanisë po punojnë për hapjen e negociatave BE-Shqipëri brenda vitit.
Ambasadorja franceze, Elizabeth Barsacq dhe ai i Gjermanisë, Peter Zingraf, deklaruan nga qyteti i Korçës se ata po punojnë për të bërë të mundur hapjen e negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit ...
Papa Françesko tronditet nga skandali i klerit të kishës franceze
Pasi një komision francez lëshoi një raport që zbuloi 70 vjet abuzim seksual të fëmijëve në Kishën Katolike të vendit, ku u tha se numri i viktimave të abuzuar nga klerikët dhe njerëzit e lidhur m...
39 përqind e francezëve besojnë se Islami do të bëhet feja kryesore e Francës
CHRIS TOMLINSON Sipas rezultateve të një sondazhi të kryer nga 19 korriku deri më 26 korrik dhe të publikuar në fillim të kësaj jave, 39 përqind e francezëve besojnë se Islami do të bëhet feja ...
Dolën në audio-përgjime, arrestohen në Francë dhe Gjermani 2 ish-truprojat e Saimir Tahirit
Arrestohen dy ish- truprojet e ish ministrit Saimir Tahiri, Hekuran Marku dhe Agustin Deda; të vendosur në kërkim ndërkombëtar prej një muaji e gjysmë si të dyshuar për trafik droge, pasi dolën në...
Zgjedhjet në Francë: Fronti Kombëtar i Le Pen dështon, bie edhe partia e Macron.
Franca ka mbajtur raundin e dytë të zgjedhjeve rajonale, me Frontin National (RN) të djathtë ekstreme të Marine Le Pen përsëri duke dështuar që të marrë pushtetin askund. Partia e Presidentit E...
Edi Rama në Francë, i ftuar nderi nga Instituti Francez i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në “Dreka Debat”
Kryeministrin Edi Rama ndodhet në Francë, ku do të zhvillojë takime me disa zyrtarë të lartë të shtetit francez, me synimin për të marrë “OK” për hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Er...
Rama mbërrin në pallatin Élysée, pritet nga Macron! Drekë pune mbi marrëdhëniet bilaterale dhe planin Europian të Investimeve në Ballkan
Kryeministri Edi Rama kaudhëtuar  sot në Francë dhe është takuar me Presidentin francez, Emmanuel Macron për një drekë pune. Macron e ka pritur kryeministrin Rama në pallatin Élysée, ku do të z...
Nicolas Sarkozy, ish president i Francës dënohet me 3 vjet burgim
Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy është dënuar me tre vjet burg për korrupsion. Sarkozy, do të kryejë vetëm 1 vit të dënimit, pasi 2 janë pezulluar. Ish-presidenti u shpall sot fajtor nga ...
VARIANTI RI I CORONAVIRUSIT PARAQITET NË FRANCË
Franca ka konfirmuar rastin e parë në vend të variantit më ngjitës të koronavirusit të identifikuar kohët e fundit në Britania e Madhe Ministria franceze e shëndetësisë tha se personi ishte një...
Faqja 1 prej 2512345...1020...E fundit »