Etiketa: is_tag

Gjermania dhe Franca gati planin për reformën në BE: Synohet përgatitja e anëtarëve të rinj
Gjermania dhe Franca paraqitën këtë javë propozime për reformimin e BE, për ta përgatitur atë për anëtarë të rinj. Ekspertë të mbikqyrur nga të dyja vendet vunë në tryezë disa ide që ndezin debat,...
Amato akuzon Francën për rrëzimin a avionit me 81 viktima. Reagon Meloni: “Këto fjalë janë rezultat i bindjeve personale’.
Ish-kryeministri Xhuliano Amato  ka folur për masakrën e Ustikës ku një avion Itavia DC9  u rrëzua më 27 qershor 1980 dhe si pasojë humbën jetën 81 persona. Në një intervistë të dhënë për mediat i...
Zjarrfikësit në Francë luftojnë zjarrin “përbindësh” pranë Bordos
(Foto: Zjarri masiv ka qenë i ndezur prej dy ditësh në rajonin e Gironde). Më shumë se 1,000 zjarrfikës po luftojnë me një zjarr "përbindësh" në Francën jugperëndimore që ka shkatërruar tashmë rr...
Ambasadori i Gjermanisë dhe ai i Francës tregojnë pse bojkotuan fjalën e Ramës
Ambasada e Gjermanisë dhe Francës në vendin tonë ka reaguar për Ora News lidhur me bojkotimin e e fjalës së kryeministrit Rama nga ambasadorët Zingraf dhe Barsacq në takimin për aministinë fiskale...
Emannuel Macron humb shumicën absolute parlamentare. Edhe Marine Le Pen merr 100 vende. Si do të qeverisin liberalët?
Presidenti Emmanuel Macron humbi shumicën absolute në zgjedhjet parlamentare të dielën. Këto zgjedhje kishin rëndësi për Macron, sepse bëhej fjalë për realizimin e programit të tij politik në mand...
Presidencialet në Francë/ Macron sulmon Le Pen për lidhjet me Rusinë në debatin televiziv
Ishte përballja e vetme televizive e dy kundërshtarëve në prag të balotazhit presidencial të së dielës, dhe Macron e shfrytëzoi sa mundi për të nxjerrë në dritë të keqe nacionalisten Le Pen....
Liberation: ‘Lufta e Ukrainës mund të përshpejtojë integrimin e Shqipërisë në BE!’
( Foto e publikuar ne faqen e Liberation) “Procesi i anëtarësimit në Bashkimin Europian të vendit të vogël në bregdetin e Adriatikut mund të materializohet më shpejt nga sa pritej, de për s...
Macron dhe Le Pen, në cilën pikë ndodhet Dueli për Elysee-në?!
 Presidenti aktual i Francës, Emmanuel Macron, do të kërkojë të ripërsërisë fitoren e tij për kreun e Elysee-së përballë të njëjtës rivale në vitin 2017, Marine Le Pen, pas votimeve në raund...
Ministri i Jashtëm francez paralajmëron se situata në Ukrainë mund të përkeqësohet
Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Yves Le Drian, ka paralajmëruar se situata në Ukrainë mund të përkeqësohet më tej nën bombardimet e pamëshirshme nga Rusia. “Në të vërtetë, është e mund...
Macron niset drejt Moskës. Kërkon marrëveshjen me Putin për Ukrainën
Macron do të fluturojë drejt Moskës në një vizitë që është cilësuar me “risk të lartë diplomatik”, për të provuar në gjetjen e balancës së re midis Rusisë dhe Perëndimit. Sipas Presidentit të F...