Etiketa: is_tag

Veriu i Kosovës/ Gjermania do të dërgojë 150 ushtarë për KFOR.
Gjermania do t’i dërgojë rreth 150 ushtarë në Kosovë, në prill të vitit të ardhshëm, ka thënë një zëdhënës i Ministrisë gjermane të Mbrojtjes, të premten. KFOR-i ka aktualisht rreth 4.500 trupa...
“Shqipëria, në rrugën e duhur”, Gjermania përgëzon Tiranën për impenjimin në Procesin e Berlinit
Ambasadori i Gjermanisë në Shqipëri, Peter Zingraf  mirëpret angazhimin e Kryeministrit Edi Rama për t’u takuar me lideret e rajonit ne kuadër te samitit te radhes se Procesit te Berlinit qe mbahe...
DW: Franca dhe Gjermania pritet të shtojnë presionin diplomatik mbi Kosovën e Serbinë.
“Kthesa epokale”, togfjalëshi i preferuar i kancelarit gjerman Olaf Scholz, ka hyrë edhe në zhargonin e Procesit të Berlinit. Qarqe qeveritare nga Berlini thanë të martën se tashmë ka ardhur “mome...
Tronditet Gjermania, shefi i Kibernetikës rezulton spiun rus
Ministria e Brendshme gjermane ka vendosur shkarkimin me efekt të menjëhershëm të kreut të Zyrës Federale për Sigurinë e Informacionit, Arne Schönbohm, pasi rezultoi i lidhur me qarqet ruse. De...
Deputeti i CDU Krichbaum: Nëse Berisha vjen në PD, kërkojmë pezullimin e anëtarësimit në PPE
Deputeti kristiandemokrat në Parlamentin Gjerman, Gunther Krichbaum, folës i grupit parlamentar CDU/CSU për çështje të Bashkimit Evropian, në një intervistë për DË ka shprehjur keqardhjen për zhvi...
Sa të varura janë Gjermania dhe Hungaria nga gazi rus?
Ministrat e vendeve të Bashkimit Evropian po diskutojnë se si të pakësojnë varësinë e tyre nga furnizimet me energji nga Rusia - si rezultat i pushtimit të saj në Ukrainë. Gjermania ka pranuar se...
Gjermania i kthehet gabimit me vaksinën: ‘Nuk e kemi luksin ta heqim nga lista AstraZeneca-n’.
Mjaft vende në BE, edhe Gjermania, pezulluan vaksinimin me AstraZeneca-n pas rasteve të trombozës, tani po verifikohen edhe njëherë të dhënat. Fabian Schmidt mendon megjithatë, se kjo vaksinë nuk ...
Pas Amerikës, edhe Gjermania kërkon ‘shpejt Gjykatë Kushtetuese’.
Ambasadori gjerman në Tiranë, Peter Zingraf, reagon pas miratimit të anëtarit të ri të Gjykatës Kushtetuese, Altin Binaj, nga Kuvendi. Përmes një deklarate, ambasadori Zingraf thekson se me zgj...
“Dështimi i zgjerimit të BE do ketë pasoja; një gabim serioz”/ Ministri gjerman për Evropën.
Ministri Gjerman për çështjet Evropiane, Michael Roth, e cilësoi një “gabim serioz politik” dështimin që të miratohet korniza negociuese për nisjen e negociatave të BE-së me Maqedoninë e Veriut dh...
Gjermania po përpiqet deri në minutën e fundit që të bëjë hapa përpara në çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë së Veriut
Koment nga: DW/ Ministria e punëve të jashtme gjermane ende nuk e ka konfirmuar zyrtarisht shtyrjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme...