Etiketa: gjermania

Deputeti i CDU Krichbaum: Nëse Berisha vjen në PD, kërkojmë pezullimin e anëtarësimit në PPE
Deputeti kristiandemokrat në Parlamentin Gjerman, Gunther Krichbaum, folës i grupit parlamentar CDU/CSU për çështje të Bashkimit Evropian, në një intervistë për DË ka shprehjur keqardhjen për zhvi...
Sa të varura janë Gjermania dhe Hungaria nga gazi rus?
Ministrat e vendeve të Bashkimit Evropian po diskutojnë se si të pakësojnë varësinë e tyre nga furnizimet me energji nga Rusia - si rezultat i pushtimit të saj në Ukrainë. Gjermania ka pranuar se...
Gjermania i kthehet gabimit me vaksinën: ‘Nuk e kemi luksin ta heqim nga lista AstraZeneca-n’.
Mjaft vende në BE, edhe Gjermania, pezulluan vaksinimin me AstraZeneca-n pas rasteve të trombozës, tani po verifikohen edhe njëherë të dhënat. Fabian Schmidt mendon megjithatë, se kjo vaksinë nuk ...
Pas Amerikës, edhe Gjermania kërkon ‘shpejt Gjykatë Kushtetuese’.
Ambasadori gjerman në Tiranë, Peter Zingraf, reagon pas miratimit të anëtarit të ri të Gjykatës Kushtetuese, Altin Binaj, nga Kuvendi. Përmes një deklarate, ambasadori Zingraf thekson se me zgj...
“Dështimi i zgjerimit të BE do ketë pasoja; një gabim serioz”/ Ministri gjerman për Evropën.
Ministri Gjerman për çështjet Evropiane, Michael Roth, e cilësoi një “gabim serioz politik” dështimin që të miratohet korniza negociuese për nisjen e negociatave të BE-së me Maqedoninë e Veriut dh...
Gjermania po përpiqet deri në minutën e fundit që të bëjë hapa përpara në çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë së Veriut
Koment nga: DW/ Ministria e punëve të jashtme gjermane ende nuk e ka konfirmuar zyrtarisht shtyrjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme...
Rama në Gjermani: ‘Jemi verbuar nga dashuria për Europën, por s’mund të martohemi’.
Kryeministri Edi Rama ka kërkuar nga forumi ‘Europa Park’ në Mynih nisjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Teksa Shqipëria pret konferencën e parë ndërqeveritare ...
Pas Athinës, Rama niset sot për në Gjermani si kryetar i OSBE
Kryeministri Edi Rama do të niset sot pasdite për në Gjermani duke vijuar me vizitat si drejtues i Kryesisë së OSBE. Ai zhvilloi një vizitë 2-ditore në Athinë teksa tashmë ka ndryshuar kurs për...
Yankee shkoni në shtëpi! Çfarë do të thotë lëvizja e trupave nga Gjermania?
DAVID RISING/ Associated Press   BERLIN (AP) - Pas më shumë se një viti kërcënimesh me shumë takt për të filluar tërheqjen e trupave amerikane nga Gjermania, përveç nëse Berlini rrit shpenzimet...
Vrasja në Berlin: Gjermania dëbon dy diplomatë Rus.
Muaj pas një person ishte qëlluar me armë për vdekje në një park në Berlin, Gjermania ka hedhur poshtë diplomatët rus sepse janë të dyshuar se vrasja ishte urdhëruar nga Rusia ose nga Republika Çe...
Faqja 1 prej 3123