Etiketa: gjykata-kushtetuese

Zgjedhje të parakohshme? Gjykata Kushtetuese: Zgjedhjet e 30 qershorit- të vlefshme.
Gjykata Kushtetuese i jep fund diskutimit duke shpallur të vlefshme zgjedhjet lokale të 30 Qershorit të 2 viteve më parë, të cilat opozita i bojkotoi. Pas shqyrtimit të padisë së bërë nga Shoqa...
Zgjedhjet vendore 2019/ Përfundon seanca e Gjykatës Kushtetuese: Vendimi do komunikohet sipas afatit ligjor
Seanca në Gjykatën Kushtetuese për shqyrtimin e vlefshmërisë së zgjedhjeve vendore të 30 qershorit 2019 ka përfunduar, ndërsa vendimi do komunikohet sipas afatit ligjor. Jordan Daci, avokati i ...
Shkarkimi i Presidentit Ilir Meta/ Gjykata Kushtetuese njofton se ‘Çështja kalon në shqyrtim në seancë plenare publike!’
Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë, njofton se ka kaluar në shqyrtim në seancë plenare publike shkarkimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta. Gjykata sqaron se e ka marrë vendimin e Kuvendit për ...
Gjykata Kushtetuese çon për shqyrtim shkarkimin e presidentit Meta
Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë ka kaluar zyrtarisht për shqyrtim kërkesën e Kuvendit për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta nga posti i tij, nën pretendimet e “shkeljeve të rënda të Kushtetutës”...
Me 1% të votave, kandidati i pavarur nuk bëhet deputet. Gjykata Kushtetuese shfuqizon nenin në Kodin Zgjedhor.
Gjykata Kushtetuese i ka dhënë pjesërisht të drejtë kandidatit të pavarur në qarkun e Dibrës Elton Debreshit. Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar Kodin Zgjedhor duke shfuqizuar pragun 1% për kandidatët...
Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese akuzohet për fshehje pasurie.
Gjyqi ndaj ish-kryetarit të Gjykatës Kushtetuese u shty, pasi Bashkim Dedja kërkoi kohë për t’u njohur me aktet.  Hetimi ndaj Dedjes është mbyllur në muajin korrik dhe aktualisht gjendet në sea...
Tetori si muaji i fundit i Metës, Yuri Kim në Gjykatën Kushtetuese: Priten vendime me integritet dhe pavarësi!
Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka qenë sot në Gjykatën Kushtetuese në një takim me anëtarët e saj, të cilët pritet që të marrin vendime të vështira gjatë muajit Tetor, ku do të shprehen për shkark...
Shqipëria e ka Gjykatën Kushtetuese në Venecia!
Nga Denis Dyrnjaja Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për të përfshirë opinionin e Komisionit të Venecias për padinë e Shoqatës së Bashkive të drejtuar nga Kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës Volta...
Për zgjedhjet do vendosë “Venecia”, por ‘Venecia’ ka folur një herë.
Koment nga TCH/  Gjykata Kushtetuese e vendosi veten në pamundësi të marrjes së një vendimi për kushtetutshmërinë e zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit 2019 pasi mori në shqyrtim një padi të ...
Zgjedhjet lokale 2019 në Gjykatë/ Kushtetuesja vendos t’i drejtohet Komisionit të Venecias
Gjykata Kushtetuese përmes një seance që zgjati mbi 9 orë dëgjoi pretendimet e palëve pro dhe kundër shpalljes së zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit 2019 si antikushtetuese.  Shtatë anëtarët e...
Faqja 1 prej 712345...E fundit »