Etiketa: is_tag

Lufta në Gaza/ Hamasi pranoi propozimin e Biden, Netanyahu zotohet të eliminojë grupin terrorist.
Hamasi iu përgjigj pozitivisht kërkesës së presidentit të SHBA Joe Biden për një armëpushim në Gaza. Biden i kërkoi Hamasit të pranojë një marrëveshje të re paqeje. Marrëveshja bënte fjalë për një...
Momenti kur lideri i Hamasit mëson se 3 djemtë e tij u vranë në një bombardim izraelit/ VIDEO
Tre djemtë e udhëheqësit të lartë të Hamasit, Ismail Haniyeh, u vranë dje në një sulm ajror izraelit në Rripin e Gazës. Dje, Hamasi njoftoi se tre djemtë e Ismail Haniya u vranë në një sulm ajr...
Lideri i Hamasit u vra në Bejrut. Kush ishte Salah al-Arouri?
Një sulm me dron në periferinë jugore të Bejrutit, Dahiyeh, një bastion i Hezbollahut, vrau të martën zyrtarin e lartë të Hamasit, Salah al-Arouri. Droni goditi një zyrë të Hamasit, duke vrarë ...
Në ora 07.00 nisi armëpushimi katër ditor në luftën Izrael-Hamas
Armëpushimi katërditor midis ushtrisë izraelite dhe lëvizjes islamike palestineze Hamas, hyri në fuqi në orën 07:00 me orën lokale. Armëpushimi pritet të çojë në lirimin e pengjeve të marra nga Ha...
Rama propozon rrugë të tretë për Gazën: “Një të ardhme pa Hamas dhe pa trupat izraelite”.
Kryeministri Edi Rama zhvilloi këtë të martë biseda me ambasadorët e Ligës Arabe dhe të Izraelit në vendon tonë, ku ndau mendimet dhe shqetësimet në lidhje me luftën Izrael-Hamas. Përmes një po...
Izrael- Hamas: 5 ditë armëpushim për lirimin e dhjetëra pengjeve. Pranë marrëveshjes
Izraeli, Shtetet e Bashkuara dhe Hamasi kanë rënë dakord për një marrëveshje paraprake për lirimin e dhjetëra grave dhe fëmijëve të mbajtur peng në Gaza, në këmbim të një pauze pesë-ditore. Lir...
Konflikti Izrael-Hamas/ Rama: Mbështesim thirrjen për një pauzë humanitare, armëpushim në këmbim të lirimit të pengjeve
Kryeministri Edi Rama shprehet se konflikti mes Izraelit dhe Hamasit duhet të marrë fund përpara se të dalë jashtë kontrollit dhe të përshkallëzohet në rajon. Në një reagim në X, duke komentuar zh...
Papa Françeku zhvillon një bisedë telefonike me Biden. Lufta Izrael- Hamas, në mes.
Presidenti amerikan, Joe Biden ka zhvilluar një telefonatë me Papa Françeskun pasditen e së dielës, ku diskutuan për konfliktin e vazhdueshëm në Lindjen e Mesme midis Izraelit dhe grupit islamik p...
Lufta Izrael-Hamas/ 28 nobelistë thirrje për lirimin e të miturve të rrëmbyer.
29 Nobelistë kanë kërkuar lirimin urgjent të fëmijëve të rrëmbyer në luftën Izrael-Palestine dhe një kalim të sigurt për ta larg konfliktit, duke theksuar se fëmijët në të dyja anët e ndarjes janë...
Izraeli arreston zëdhënësin e Hamasit
Zëdhënësi i Hamasit, Hassan Yousef, u arrestua të enjten gjatë bastisjeve të Izraelit në Bregun Perëndimor, sipas autoriteteve izraelite. Yousef u arrestua “me dyshimin se vepronte në emër të H...