Etiketa: is_tag

SPAK: Adriatik Llalla nuk ka fituar azil politik në Itali, ndodhet në proces ekstradimi!
Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK i tha BIRN se procesi i ekstradimit të ish-prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla, është ende në vazhdim në Itali dhe s...
Ambasadori italian takohet me Dumanin: Mbështetje e pakushtëzuar ndaj SPAK!
Ambasadori italian në Tiranë, Fabrizio Bucci, është takuar ditën e sotme me kryeprokurorin e SPAK, Altin Dumanin për herë të parë që prej kur ky i fundit u zgjodh në krye të Prokurorisë së Posaçme...
Zgjedhjet parlamentare në Itali/ Sondazhet: Koalicioni i krahut të djathtë drejt fitores. Çfarë pritet të ndodhë më pas?
Zgjedhjet e përgjithshme parlamentare po mbahen sot në Itali, ku pritet të zgjidhet qeveria e re, ndërsa votimet kanë nisur prej orës 07:00 të mëngjesit. Mbi 50 milionë qytetarë pritet të hedhi...
Rreth 70 tifozë italianë u dëbuan dje nga Shqipëria
Pas përplasjeve dhe trazirave që shkaktuan mbrëmë në kryeqytet, rreth 70 tifozë italianë u kthyen mbrapsht në Itali. Me urdhër të autoriteteve shqiptare dhe italiane, trageti AF Marina nuk u nis d...
Mbetjet e raketës kineze pritet të hyjnë në atmosferën tonë/ 9 rajone në Italinë qendrore në gatishmëri, në hartën e rënies së mundshme edhe Shqipëria
Mbetjet e një rakete të madhe kineze, që u lëshua në hapësirë javën e kaluar, pritet të hyjnë në atmosferën tonë pas mesnatës dhe orës 4.26 të mëngjesit të ditës së Dielë 9 maj. Raketa Long Mar...
Tronditet diplomacia: Në Kongo sulmohet autokolona e OKB dhe vritet ambasadori i Italisë.
Një ngjarje e rëndë ka tronditur diplomacinë botërore këtë të hënë. Ambasadori italian, Luca Attanasio, është vrarë ditën e sotme gjatë një sulmi në Republikën Demokratike të Kongos. Bashkë me...
Reagon Rama: ‘Çfarë shëmtie! Të blesh pisa të huaj për ta bërë pis atdheun!’
Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas zbardhjes së dokumenteve nga “Gazeta Shqip” të mashtrimit të madh të vitit 2017, ku ministria e Brendshme Italiane akuzonte Sali Berishën dhe Ilir Metën, se ka...
“Këshilltari i Metës qëndron pas fushatës së armëve kimike”, Rama: Kjo shpifje plehrash do furnizonte me municion Çadrën
Gazeta italiane “Il Fatto Quotidiano”, ka botuar një shkrim, që përfshin ish-senatorin Sergio De Gregorio dhe këshilltarin e Ilir Metës, Ilir Kulla Bëhet fjalë për një histori zhvatjesh e pastram...
I përfshirë në skemën për të rrëzuar qeverinë Rama/ Reagon këshilltari i Metës: Kisha vendosur të…
Një faqe italiane lajmesh, Pianeta Italia News, publikoi tre vite më parë, lajmin sipas të cilit 1400 konteinerë me mbetje toksike ishin nisur drejt vendit tonë për tu groposur. Lajmi, siç u ...
COVID-19/ 1 milionë të prekur në botë, pothuajse 14 mijë viktima në Itali
Ekspertët kishin paralajmëruar para pak ditësh që sipas statistikave që po paraqiteshin brenda kësaj jave do të kapej shifra e 1 milion të prekurve nga Koroanvirusi. Të vdekur janë 51354 ndërsa...