Etiketa: is_tag

Rama u akuzua pse rriti pagat ‘për fushatë politike’. ‘Analfabetizëm politik, kodi flet për zgjedhje të përgjithshme, jo lokale’.
Kryeministri Edi Rama u është përgjigjur akuzave se po rrit pagat, ndërsa është para zgjedhjeve lokale të 14 majit. Kryeministri Edi Rama thekson se neni që ndalon rritjen e pagave 4 muaj para zgj...
Me 1% të votave, kandidati i pavarur nuk bëhet deputet. Gjykata Kushtetuese shfuqizon nenin në Kodin Zgjedhor.
Gjykata Kushtetuese i ka dhënë pjesërisht të drejtë kandidatit të pavarur në qarkun e Dibrës Elton Debreshit. Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar Kodin Zgjedhor duke shfuqizuar pragun 1% për kandidatët...
Kodi Zgjedhor hyn në fuqi, Kuvendi rrëzon me 96 vota dekretin e Metës
Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta për shqyrtimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor të miratuar nga maxhoranca pa dakordësinë e opozitës jashtëparlamentare. Kanë qenë ...
‘Prisni opinionin e Venecias’, thotë KiE. Rama: Është i mirëpritur, por Parlamenti do votojë pa humbur kohë
Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me qëndrimin e komisionerit për Zgjerimin Oliver Varhelyi, ku ky i fundit i kërkon Kuvendit që të presë opinionin e Komisionit të Venecias para se të...
Rama pas mbledhjes me shtabin: Votojmë Kodin Zgjedhor pa ndryshime! Askush nuk vë në diskutim parlamentin, aq më pak Ilir Meta
TIRANË – Kryeministri Edi Rama këtë të hënë ka mbledhur, shtabin elektoral, në takimin e përjavshëm  Teksa foli për mediat pas takimit Rama deklaroi se mazhoranca nuk do të tërhiqet n...
Ndryshimet në Kodin Zgjedhor, bie skenari bllokues i PD dhe Metës
KOMENT/ Kuvendi i Shqipërisë nuk do të humbasë kohë për të rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta, i cili ktheu për rishqyrtim ndryshimet në Kodin Zgjedhor, me pretendimin kryesor se deputetë...
Meta paska thënë se do të kthejë ligjin për Kodin… Rama: ‘Ta firmosë ose ta kthejë sa më shpejt…’
Ndërsa, presidenti Ilir Meta ka deklaruar se do të kthejë në Kuvend projekt-ligjin për Kodin Zgjedhor, kryeministri Edi Rama tha se nëse Meta vepron në këtë mënyrë, atëherë kërkesa e tij do të rrë...
SHBA: Ishte brenda kompetencave të Kuvendit miratimi i ndryshimeve ‘domethënëse’ në Kod
Sot pasdite, Ambasada e Shteteve te Bashkuara ne Tirane, doli me nje deklarate publike dedikuar punimeve te sotme te Kuvendit ku u votua Kodi i Ri Zgjedhor. 'Shtetet e Bashkuara i kanë shtyrë u...
Ilir Meta kërcënon deputetët: ‘Do tua mbaj emrat e do të shihemi me ju!’.
Ilir Meta, president i Republikes ka kercenuar gjithe deputetet qe mund te votonin sot ne favor te ligjit te ri Kodi Zgjeedhor. Ja si kercenon: “Do iu nxjerr emrat”! Meta shpërthen ndaj depute...
Kuvendi voton Kodin Zgjedhor; deri tani 93 vota pro, duheshin vetëm 84.
Miratohet ne Seancen e dites te Kuvendit,  Kodi Zgjedhor. Maxhoranca ka siguruar 93 vota pro Kodit të Ri. Ndërkohë që ka akoma deputetë për të votuar dhe vota për të numëruar. Për t’u miratu...