Etiketa: is_tag

Dhjetë janë kandidatët konkurrentë në garën për mbas May
Ish-kryebashkiaku Johnson është ndër favoritët dhe gëzon simpatinë e Trump Londër Jane dhjetë kandidatët konkurrentë për udhëheqjen e Partisë Konservatore Britanike. Pas dorëheqjes zyrtare t...
Presidenti Trump hap dyert për tregun Britanik sapo ‘UK të largohet nga BE’.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump,  ka thënë se beson se Britania mund të ketë një “marrëveshje shumë- shumë të rëndësishme’ me Shtetet e Bashkuara pasi të largohet nga BE. Zoti ...
UK: Nis gara për kryeministrin e ri mes liderve të Partisë Konservatore
Gara se kush do të bëhet kryeministër i ri  mes liderëve të Partisë Konservatore, ka nisur, menjëherë pas njoftimit të Theresas MAy se ajo do të largohet muajin e ardhshëm. Gara nuk do të rezul...
Brexit: Shtohen thirrjet për dorëheqjen e Theresa May.
Kryeministrja britanike po përballet me shtimin e thirrjeve nga grui i konservatorëve në Parlament,  për dorëheqje përmes përplasjeve kundër planit të saj të Brexit.. Disa ministra të kabinetit...
Brexit, tani May hapet ndaj një referendumi të ri
Në tekstin e Marrëveshjes së Tërheqjes së BE-së, Kryeministrja ka përfshire gjithashtu premtime mbi të drejtat e punëtorëve, mbi mjedisin dhe kthimin e kufirit në mes të Irlandës dhe Mbretërisë së...
Dështojnë bisedimet për afatin e fundit të Brexit; opozita ‘heq spinën’.
Opozita laburistë e Britanisë i hoqi spinën të Premten bisedimeve gjashtë- javore të kompromisit mbi Brexit me kryeministren Theresa May, duke e fajësuar atë si autoritet në avullim përderisa post...
Brexit, ndërmjet May-it dhe BE-së, ka nisje drejt shtyrjes. Peshojnë jo-të e Corbyn, Merkel dhe Macron.
Kryeministrja kërkon kohë deri më 30 qershor, Tusk ofron 12 muaj, por Laburistet ndahen. Humor i keq mes udhëheqësve të mëdhenj evropianë Nga: Erica Orsini / Londra mbi Brexit fillon garën e...
Krerët Eurokratë bëjnë thirrje për të refuzuar kërkesën e Theresa May për shtyrjen e Brexit
  Figurat e larta të BE po bëjnë thirrje për Bashkimin Evropian që të refuzojë apelin e Theresa May për një zgjatje të shkurtër të Brexit, datës së largimit të Mbretërisë së Bashkuar, nga ...
Brexit, prapë hidhet poshtë marrëveshja. Theresa May: “Pasoja serioze”. Dy rrugët që mbeten
Një humbje tjetër për Theresa May: prape hidhet poshtë marrëveshja e saj mbi Brexit. Dhe tani dalja nga Bashkimi Evropian gjendet përballe një udhëkryqi që nuk mund të anashkalohet. Për të tret...
Kryeministre May thotë se do të heqë dorë nëse marrëveshja e saj e Brexit do të kalojë
LONDËR (Reuters) – Kryeministrja britanike Theresa May tha të mërkurën se do të largohet nga posti nëse marrëveshja e saj e divorcit me BE-në, dy here e rrezuar, do të kalojë në përpjekjen e tretë...