Etiketa: is_tag

Charles është mbreti i ri i Anglisë
Në momentin që mbretëresha vdiq, froni i kaloi menjëherë dhe pa ceremoni trashëgimtarit, Charles, ish Princit të Uellsit. Por ka një sërë hapash praktike - dhe tradicionale - nëpër të cilat ai ...
Ish-mbreti i Spanjës po largohet nga vendi në mes të skandalit financiar
Associated Press Reporter Ish-mbreti Juan Carlos ka thënë se po largohet nga Spanja për të jetuar në një vend tjetër mes një skandali financiar. Website i familjes mbretërore të hënën publik...
Mbreti i Spanjës Felipe refuzon trashëgiminë për shkak të skandalit që përfshiu babain
  16 mars (UPI) - Mbreti i Spanjës Felipe VI ka hequr dorë nga trashëgimia e tij personale nga babai i tij i perfshire ne skandal, ish-mbreti Juan Carlos I, i cili po hetohet për pranimin ...
Mbreti i Tailandës kundërshton ofertën e motrës së tij që të bëhet kryeministër.
Mbreti i Tailandës, Vajiralongkorn ka denoncuar si ‘të papërshtatshëm’ ofertën e paprecedent të motrës së tij has për të kandiduar si kryeministre. Princesha Ubolratana Mahidol, 67 vjeç, është ...
Mbreti Saudit shtrëngon kontrollin e pushtetit duke pastruar mbretërinë dhe burgosur elitat e korruptuara.
Princi Saudit i Kurorës, Mohammed bin Salman ka shtrënguar kontrollin mbi pushtetin e tij me spastrimet e fundit kundër korrupsionit brenda mbretërisë. Stephen Kalin dhe Katie Paul raportojnë p...
Referendumi Catalan: Mbreti i Spanjës Felipe thotë se ‘vota ishte e pa ligjshme’
Mbreti i Spanjës, Felipe VI ka dënuar organizatorët e referendumit për pavarësi të Katalonjës se e kanë vënë veten e tyre "jashtë ligjit". Në një fjalim drejtuar kombit përmes TV , ai tha se si...
Tailandë: Një vit zi kombëtare për Mbretin që e donin dhe i donte
  Mijëra qytetarë të Tailandës, në zi të thellë, janë vënë në radhë në rrugët e Bangkokut, duke shpresuar secili se do të mund ta shikojë për herë të fundit trupin e Mbretit King Bhumibol ...
Mbreti i Tailandës, Bhumibol Adulyadej, më jetëgjati në fron, vdiq 88 vjeç
  Mbreti Tailandës, King Bhumibol Adulyadej, monarku më jetëgjatë në pushtet i botës, vdiq pas 70 vjetësh në fron, deklaroi Pallati Mbretëror. Mbreti, 88 vjeç ishte gjerësisht i nderuar në...