Etiketa: is_tag

Orban i vetmuar në Bruksel! Vendet e BE do të bojkotojnë mbledhjet e presidencës hungareze
Vendet anëtare të Bashkimit Europian po vënë në zbatim një bojkot të plotë të presidencës hungareze të bllokut. Kjo po bëhet për ta bërë Budapestin të padëmshëm dhe të parëndësishëm. Duket se k...
Takimi i Orban me Putin, PE iniciativa për t’i pezulluar Hungarisë të drejtën e votës
Në Parlamentin Evropian nisi një iniciativë për t’iu kërkuar organeve përgjegjëse të Bashkimit Evropian, që t’ia pezullojnë Hungarisë të drejtën e votës, për shkak të veprimeve të fundit të kryemi...
Këshilltarja e kryeministrit Viktor Orban, jep dorëheqjen pasi e quajti ‘puro nazist’ fjalimin e bosit të vet.
Një anëtare e rrethit të ngushtë të Viktor Orban ka dhënë dorëheqjen pasi kryeministri hungarez foli kundër  "popujve të racave të përzier". Zsuzsa Hegedus, e cila e njeh nacionalistin Orban pë...
NGA ERDOGAN TE ORBAN, JA AKSI ANTI SOROS
Roberto Vivaldelli Kaq të ndryshëm, kaq të ngjashëm, kryeministri hungarez Viktor Orban dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan kanë diçka të përbashkët: të dy e shohin financierin liberal Geo...
Johnson pret Orban në Downing Street
  Me të mbërritur Orban në Downing Street, gazetarët i bënë pyetje Johnsonit në lidhje me komentet e diskutueshme të udhëheqësit hungarez mbi Islamin dhe emigrantët, si dhe qëndrimin e tij të perce...
Berluskoni në fushë për Orban: “Fidesz jep shenja pozitive”
Takimi midis Berluskonit dhe Kryeministrit Hungarez në Pallatina Grazioli: "FI do të vazhdojë të angazhohet në mënyrë që Orban të mos largohet nga familja e PPE" Nga: Giorgia Baroncini /   ...
Fitore e madhe për partinë e Orban të Hungarisë për votën në BE
  Budapest (AFP) - Partia Fidesz e kryeministrit nacionalist të Hungarisë Viktor Orban shënoi një fitore të madhe në zgjedhjet e parlamentit Europian, sipas rezultateve të publikuara nga m...
Trump vlerëson si ‘shumë të respektuar’ kryeministrin hungarez në Shtëpinë e Bardhë
Presidenti Donald Trump u takua me kryeministrin hungarez Viktor Orban në Shtëpinë e Bardhë të hënën. Trump vlerësoi Orbanin si një udhëheqës "shumë të respektuar" anembanë Europës, ndërsa ata ...
Orban: Zgjedhjet e BE do të vendosin kulturën e Krishterë apo të ardhmen multikulturore për Evropën
  Kryeministri hungarez Viktor Orbán ka nisur fushatën e partisë së tij për zgjedhjet e Parlamentit Evropian, duke përshkruar garën e ardhshme si një përplasje të gjerë në kontinent midis ...
Orban shikon për tek aleanca me Salvinin pas pezullimit nga PPE
  Pas pezullimit të partisë së tij Fidesz nga grupi i Partisë Popullore Evropiane, kryeministri hungarez Viktor Orban ka vendosur vëmendjen e tij mbi  një aleancë me populistin ministrin i...