Etiketa: is_tag

Rama vizitë në Francë, pritet me ceremoni zyrtare nga Presidenti Macron
Kryeministri Edi Rama ndodhet në Francë në kuadër të një vizite dy ditore me ftesë të presidentit Emmanuel Macron. Kryeministri  pritet me një ceremoni zyrtare nga Macron. Në orën 14.45, Rama d...
Rama në Paris/ Detaje nga takimi Rama – Macron: Ja sa do të qëndrojë kryeministri në Francë
Kryeministri Edi Rama ka udhëtuar drejt Francës ku do të takohet me Presidentin francez, Emmanuel Macron. Udhëtimi i kreut të qeverisë do të zgjasë vetëm një ditë për shkak të angazhimeve për fus...
Pas pesë vjetësh zgjohet Charlie Hebdo: 14 të dyshuar në gjyq për masakrën në Paris.
Katërmbëdhjetë persona janë duke u gjykuar në Francë për sulmin vdekjeprurës në revistën satirike Charlie Hebdo që ndodhi në vitin 2015. Shumica e bashkëpunëtorëve të dyshuar janë në gjykatë në...
Muzeumi i Louvre në Paris rihapet pasi stafi i jep fund protestës së koronavirusit
  Paris (AFP) - Muzeu Louvre në Paris u rihap për publikun të Mërkurën pasi menaxhmenti ndërmori hapa për të qetësuar frikën për përhapjen e koronavirusit, gjë që ka ngjallur një protestë ...
Francë/ Frika mbyll Muzeumin e Luvrit
PARIS (AP) — Përhapja e epidemisë  coronavirus ka mbyllur Muzeumin e Luvrit në Francë, ditën e shtune, me punëtorët e muzeut që ruajnë  trofetë e famshëm të kryeveprave botërore të cilët janë të f...
Parisi rizhytet në kaos dhe qeveria pezullon reformën e pensioneve
Qeveria franceze ka bllokuar përkohësisht një nga masat më të kontestuara të reformës mbi pensionet. Pas 38 ditë te grevës kombetare dhe manifestimesh, sindikatat arritën të përkulin vullnetin e M...
Paris, masakër në selinë e policisë: funksionari i kthyer në Islamist vret 4 persona
Sipas informacioneve te para, autori i gjestit, i vrarë nga policia me disa të shtëna me armë, ishte një nëpunës administrativ. Në bazë të gjestit ndoshta një larje hesapesh Giovanna Pavesi / ...
Shtyllë e politikës franceze, por çfarë nuk mundi të bëjë Zhak Shirak?!
Nga: BREITBART LONDON PARIS (AP) - Ish-Presidentit Francez Zhak Shirak iu dhanë të gjitha nderimet ushtarake të hënën ndërsa ish liderët dhe ata të tanishëm botërorë u mblodhën në Paris për të ...
Reforma e Macron për pensionet: Parisi paralizohet nga protestat masive.
Kryeqyteti francez po shikon bllokime dhe grumbullime masive në pak metra të linjës së metrosë, teksa punëtorët e transportit kanë planifikuar protesta të tjera mbi reformën e pensioneve. 10 ng...
Champs-Élysée në flakë dhe fishkellima kundër Macron: Parisi një Bastille e re
-Përleshje te dhunshme në paradë: jelekët e verdha në shesh, 175 arrestime. Policia gjuan gaz lotsjellës, rrugë te evakuuara- Emmanuel Macron nuk fshihet dhe përpiqet ta shfrytëzojë. Ai shfaqet...