Etiketa: is_tag

110 herë është ngritur Flamuri në Vlorë! Bëhen bashkë krerët më të lartë të shtetit shqiptar dhe Kosovës!
Nga Vlora nisën sot festimet për 110 vjetorin e Pavarësisë, ku në Sheshin e Flamurit u zhvillua ceremonia e ngritjes së flamurit kuqezi, nën tingujt e himnit kombëtar. Vlora, aty ku në 1912 Ismail...
Tirana dhe Prishtina mbledhje të përbashkët të Kuvendeve! Rama: Njohja e Kosovës s’do vonojë, Thaçi i munguari i kësaj salle!
27 nëntori do të jetë një datë e shënuar në kalendarin e historisë së Shqipërisë dhe Kosovës, si dita e mbledhjes së parë të dy kuvendeve që nga shpallja e pavarësisë. Kuvendi i Shqipërisë, mirëpr...
110 vjetori i pavarësisë: Rama bën thirrje për një Kuvend të përbashkët Shqipëri-Kosovë
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i bëri kërkesë homologut të tij Albin Kurti për ngritjen e një Kuvendi të përbashkët Shqipëri-Kosovë. “Dhe e fundit kryeministër, sepse pjesën tjetër të opti...
Pavarësia/ Kryeministri Rama, që nga Vlora uron presidentin Thaçi dhe çlirimtarët e Kosovës që ndodhen në Hagë.
Kryeministri Edi Rama, ne diten e Pavaresise,  ka uruar nga Vlora  Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe ish-krerët e tjerë të UÇK-së që ndodhen për gjykim në Hagë. Rama e ka lidhur 28 nëntori...
Marsi i pavarësisë së Greqisë, tetë vjet luftë- grekë dhe filohelenë të Europës- së bashku.
Nga: Eleni Sourani, ambasadore e Greqisë në Tiranë Në kalendarin tonë kombëtar, 25 mars 1821 shënon ringjalljen e kombit tonë pas 4 shekujve të sundimit Otoman. Frymëzuar nga Lufta Amerikane e ...
Presidenti Trump uron presidentin Meta për Pavarësinë
( FOTO: Presidenti Trump me artisten shqiptare, Bleona Qerreti- Arkiv)/ -Festën tonë kombëtare e kanë uruar disa liderë botërorë- Me rastin e 106-vjetorit të Ditës së Pavarësisë dhe të Flamu...
Presidenti Rus, Putin, uron presidentin Meta për Pavarësinë
Presidenti rus, Vladimir Putin ka uruar Presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta për ditën e Pavarësinë së Shqipërisë. ‘I nderuar zoti President, Pranoni urimet e mia me rastin e festës kombëtare...
FUNNY STORY/ Basha kapet në gafë me vitin e Pavarësisë: ‘1944, jo! 1444’, thotë ai për mediat. VIDEO/
“Sot përkulemi me nderimin më  të thellë para simbolit tonë kombëtar, flamurit të Kastriotëve që u ngrit për herë të parë në kështjellën e tyre më 28 nëntor 1944…1444” – u shpreh kryedemokrati për...
Edhe këtë vit, festat kombëtare- më dy koka.
Koment: Veritas/ Sot është 28 nëntori, dita e Pavarësisë Kombëtare. Por çfarë është nesër? 29 nëntori për gjysmë shekulli e më shumë ishte festuar si ‘Dita e Çlirimit’ të Atdheut nga pushtue...
Pavarësia e Polonisë: Marshimi i mijërave përmes radhëve të të djathtës ekstreme.
Turma të mëdha kanë përkujtuar njëqind vjetorin e pavarësisë së Polonisë, përmes vendimeve tëkundërta ku përfshihen edhe të djathtët ekstrem. Nacionalistët ishin mes rreth 200,000 njerëzve që m...