Etiketa: is_tag

Opozita populiste e Sllovakisë fiton zgjedhjet parlamentare
The Associated Press   BRATISLAVE, Sllovaki (AP) - Opozita populiste e qendrës së djathtë ka arritur fitoren në zgjedhjet parlamentare në Sllovaki,duke i dhënë fund sundimit të partisë ...
Austri e Sllovaki- mbështetje për hapjen e negociatave në tetor; Suedia vlerëson zgjedhjet e 30 qershorit
Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj, gjatë Takimit Informal të Ministrave të Jashtëm të OSBE-së në Sllovaki, ka marrë mbështetjen e Austrisë, Spanjës dhe Suedisë për hapj...
Sllovakët zgjedhin ndryshimin, presidente – një grua kundër ryshfetit, që fiton kundër kastave.
Zgjedhja e Zuzana Caputova si femra e parë sllovake presidente e vendit, u përshëndet të dielën si një votë për ndryshim. Aktivistët kundër ryshfetit prisnin të siguronin një kontroll mbi qeverinë...
Kryeministri i Sllovakisë, Fico, jep dorëheqjen
Kryeministri sllovak Robert Fico paraqiti dje dorëheqjen, të kërkuar me ngulm nga opozita pas vrasjes në shkurt të gazetarit Jan Kuciak i cili po hetonte çeshtje korrupsioni. "Sot, i paraqita d...
Ministri sllovak i Kulturës jep dorëëheqjen pas vrasjes së gazetarit: “Këtë nuk e duroj…”
(FOTO: Marek Madariç, ministër i i dorëhequr i Kulturës në Sllovaki)/ Marek Madariç, ministër i Kulturës në Sllovaki, ka dhënë dorëheqje pas vrasjes së gazetarit investigativ të këtij vendi. ...